Haber-Yorum

Türkiye ve Dünya Haberleri

Paylaş:

 

TÜRKİYE HABERLER

SIRRI SÜREYYA ÖNDER TAHLİYE EDİLDİ

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Ankara eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 2013 Nevruz’undaki konuşmaları nedeniyle dava açılmıştı. “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla üç yıl altı ay hapis cezası verilen ve 6 Aralık 2018 tarihinden bu yana Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevinde bulunan HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında Anayasa Mahkemesi “ifade özgürlüğünün ihlal edildiği” kararı verdi. Kararın ardından cezaevinde bulunan ve serbest bırakılması beklenen Önder tahliye edilmemişti. Mahkemenin savcılıktan mütalaa istemesinin ardından tahliye kararı çıktı. Kararın cezaevine gönderilmesinin ardından Sırrı Süreyya Önder tahliye oldu.

ENFLASYON EYLÜLDE DE ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 18,27, yurt içi üretici fiyatları yüzde 26,44 arttı. Geçen yılın aralık ayına göre de tüketici fiyatları yüzde 8,42, yurt içi üretici fiyatları yüzde 6,53 yükseldi. TÜFE, eylülde ağustos ayına göre yüzde 0,99, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 artış kaydetti. Yİ-ÜFE ise ağustosa göre yüzde 0,13, Eylül 2018’e kıyasla da yüzde 2,45 arttı. Eylülde yüzde 9,26’ya gerileyen yıllık enflasyon, Temmuz 2017’den sonra yeniden tek haneyi görmüş oldu. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,34 olmuştu. Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 12,99 olarak belirlenmişti.

‘KHK’LILAR BULUŞMASI’NA POLİS MÜDAHALESİ

Olağanüstü Hal uygulaması çerçevesinde Kanun Hükmünde Kararnameler ile görevlerinden ihraç edilen kamu çalışanlarının 5-6 Ekim tarihlerinde başkent Ankara’da yapmayı planladığı etkinlik valilik tarafından iptal edilmişti. Bir araya gelmek isteyen KHK’lılar iki saat alıkonuldu. Gruptan bir kişinin gözaltına alındığı ve polisin bazı kişilere fiili müdahalede bulunduğu bildirildi. Ankara’ya girişlerine polis tarafından izin verilmeyen KHK’lılar daha sonra İstanbul’a geri gönderildi. “KHK’lılar Büyük Buluşması” adındaki etkinlikte, KHK’lıların hukuki açıdan problemleri ve kararnamelerin kişilerde neden olduğu psikolojik ve ekonomik sorunları mercek altına alınıp, “Öteki Olmak”, “Hukuk Masası”, “Serbest Kürsü”, “Örgütle Direnmek”, “Hukukla Direnmek” gibi başlıklarla çeşitli oturumların yapılması planlanıyordu. 21 aydır tutuklu yargılanan Alparslan Kuytul Hoca, Avukatı Âdem Tural aracılığıyla KHK programının iptali hakkındaki düşüncelerini ifade etti. Kendisinin de yapılan hukuksuzlukları eleştirdiği için tutuklandığını, söz konusu konuşmaları sebebiyle hakkında 3 farklı iddianame hazırlandığını belirten Alparslan Hoca şunları söyledi: “Zulmettikleri kişilere kimsenin sahip çıkmasını istemiyorlar hatta zulme uğrayan kişilerin kendilerini savunmasını, beraat eden kişilerin konuşmasını dahi istemiyorlar. Bu programın yasaklanması ifade hürriyetinin ne hale geldiğini gösterir. Konuşan kişileri tutuklayarak topluma korku salmaya çalışıyorlar.”

ELEKTRİK ZAMMI KÖTÜ ÇARPTI

Geçtiğimiz temmuz ayında yüzde 14,98 oranında zamlanan elektriğe bir zam daha geldi. Yeni zamla birlikte ekim ayı faturası bir önceki aya göre yüzde 14,9 zamlı olarak ödenecek. Vatandaşlar yapılan bu zamma ilk olarak sosyal medyadan tepki gösterdi. Başta siyasiler olmak üzere birçok sosyal medya kullanıcısı zamla birlikte ülke ekonomisindeki gidişatı değerlendirdi. “Ülkece uçuşa geçtik, memnun musun Türkiye’m?”, “madem elektriğe yine zam var, o halde gereksiz ampulleri söndürelim” yorumları yapıldı. Bir tepki de Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği’nden (ÇETKODER) geldi. ÇETKODER yapılan açıklamada 14.9’luk zam oranının geri çekilmesi talep edildi. Zammın geri çekilmemesi halinde ise konunun yargıya taşınacağı belirtildi. ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, elektriğe 1 Temmuz’da da yüzde 15 zam yapıldığını belirtirken son bir yılda elektrik fiyatlarına 5 kez zam yapıldığını dile getirdi. Göktaş, “Yapılan bu zam ile birlikte son 2 senede elektriğe yüzde 60,9 oranında zam gelmiş oldu. Öncelikle bu yapılan zammın yetkililerce bir kez daha gözden geçirilerek geri çekilmesini tüketiciler adına talep ediyoruz. Netice itibari ile zam geri çekilmez ise tüketici vatandaşlarımızın aleyhine olan bu hususu kısa süre içinde yargıya taşıyacağız” diye konuştu.

TBMM ÖNÜNDE SKANDAL GÖZALTI

Eylül’ün son haftasından henüz eylem yapamadan gözaltına alınan Harbiyeli öğrenci anneleri ve onlara destek için giden bir Furkan Gönüllüsü, bir haftanın ardından meclis önünden tartaklanarak gözaltına alındı. TBMM önünde, SP Milletvekili Cihangir İslam, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile görüşmek isteyen anneler, polis engeliyle karşılaştı. Milletvekilleri ile görüşmelerine izin verilmeyen 5 Harbiyeli annesi ve Furkan gönüllüsü Beyza G. gözaltına alındı. Yaklaşık 4 saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldılar. 19 yaşında gözaltına alınıp tutuklanan 259 askeri öğrenci adına özgürlük talebinde bulunmak amacıyla yapılması planlanan görüşmede yaşanan arbede ise amatör kameralara yansıdı. Her zamanki gibi bu görüntüler yandaş medyada yer almadı.

BARIŞ PINARI HAREKÂTI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı karadan ve havadan bombardımanla 8 Ekim’de başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan operasyon hakkında “Amacımız Fırat’ın doğusunu barış pınarlarıyla sulamaktır. Bu bölgede 2 milyon kişiyi iskân etmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Türkiye yakında Kuzey Suriye’ye uzun zamandır planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetler, bu operasyonu desteklemeyecek ya da dâhil olmayacak, Amerikan güçleri bu bölgede daha fazla yer almayacak” ifadeleri yer aldı. TSK 9 Ekim Çarşamba günü savaş uçakları ve havan toplarıyla Suriye’nin kuzeyini bombalamaya başladı. Harekâtın ismi, Erdoğan’ın cumartesi günü kullandığı “barış pınarlarıyla sulamak” ifadesinin ardından sosyal medyada konuşulduğu üzere Barış Pınarı olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terör örgütü olarak tanımladığı YPG’nin sınırlarda bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu, sınırdan 30 kilometre içeri uzanan bir alanda kurulacak güvenli bölge ile hem Türkiye’ye havan topu atışlarının sonlanacağını hem de Türkiye’de bulunan milyonlarca Suriyeli sığınmacının bu bölgede inşa edilecek konutlara yerleşeceğini savunuyor. Mardin’in ilçesi olan Nusaybin’in karşısındaki Kamışlı, Şanlıurfa’nın ilçeleri olan Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn ve Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad TSK tarafından bombalanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, 18 sivilin, 2 askerin, 16 Suriye Milli Ordusu mensubunun hayatını kaybettiğini; 147 sivil, 27 asker, 57 Milli Ordu askerinin yaralandığını söyledi. Suriye’de yaşamını yitiren sivillere dair ise farklı açıklamalar var. Bölgede faaliyet gösteren Kürt Kızılayı (Heyve Sor) 11 Ekim’de o ana kadar 11 sivilin yaşamını yitirdiği, 28 kişinin yaralandığını açıkladı. Türkiye, operasyonda sivilleri hedef almadığını söylüyor. Aralarında Fransa, İngiltere ve Almanya’nın da olduğu çok sayıda ülkeden operasyonu eleştiren açıklamalar geldi. Bu açıklamalar operasyonun IŞİD’le mücadeleye zarar verebileceği uyarılarından “güçlü bir şekilde kınamaya” kadar yayılan bir yelpazede bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump birbiriyle çelişen açıklamalarda bulundu. Suriye ise operasyonu işgal olarak tanımladı. Pakistan, Azerbaycan ve Katar ise operasyonu destekliyor. Aralarında İtalya, Yunanistan, Fransa ve Irak’ın da bulunduğu ülkelerde operasyonu protesto eden gösteriler yapıldı. Uluslararası basında ise genellikle operasyona yönelik kaygıları aktaran haberler yer aldı. Yurt içinde de bazı kesimlerden tepki alan operasyon için sosyal medyada savaşa hayır etiketi açıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise operasyon aleyhinde paylaşım yapan hesaplara soruşturma açıldığını duyurdu.

DÜNYA HABERLER

RUSYA’DAN LGBT KARARI

Karara imza atan Oktyabrsky Bölge Mahkemesi, Rus LGBT Ağı ve Rus LGBT Topluluğu gruplarının “aile değerlerini reddettiğini, geleneksel olmayan cinsel ilişkileri teşvik ettiğini ve ebeveynlere ve diğer aile üyelerine saygısızlık yaptığını” belirtti. Rusya Federasyonu’nda “eşcinsel propaganda yasası” 2013’ten bu yana yürürlükte. Bu yasaya göre ülkede ‘eşcinsellik propagandası’ yasaklandı ve tüm güvenlik birimleri LGBT gruplarını engellemekle yükümlü.

ZALİM SİSİ’DEN İHVANA BASKI SÜRÜYOR

Zalim Sisi rejimi İhvan’dan olduğu gerekçesiyle 1070 öğretmeni işten çıkardı. Mısır Eğitim Bakanı Tarık Şevki düzenlediği basın toplantısında, 1070 öğretmenin görevine son verildiğini duyurdu. Şevki, öğretmenlik mesleğini icra edenlerin özel vasıflar taşıması gerektiğini, görevden alma kararının, öğretmenlerin İhvan’a üye olmaları ya da haklarında açılmış davalarda hüküm giymeleri neticesinde alındığını belirtti. Darbenin ardından göreve gelen Bakanlar Kurulu, 25 Aralık 2013’te İhvan’ı ‘terör örgütü’ ilan etmişti.

İSLAMOFOBİK RUH GÜÇLENDİRİLMEYE DEVAM EDİYOR

Almanya Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Bochum şehrinin merkezi tren istasyonunda Furkan Gönüllüsü bir bayan, İslam karşıtı bir şahıs tarafından biralı saldırıya maruz kaldı. “Yaşlı bir adam tarafından taktığım peçeden dolayı hakarete maruz kaldım. Kendimi savunurken elbisemin üzerine bira döktü ve içimde bomba taşıdığımı iddia etti. Başka bir yere oturduğum halde adam peşimden geldi, hakaretlerde bulundu ve fotoğrafımı çekti” diyen mağdur kadın, polise şikâyette bulundu. Ayrıca yapılan araştırmaya göre Avusturyalıların yarısı Müslümanların haklarının sınırlandırılmasını talep ediyor ve Müslümanlar ile aynı haklara sahip olmak istemiyor.

MEKSİKA’DA İSLAM’A YÖNELİŞ

Son 10 yılda istikrarlı bir şekilde sürdürülen İslam dininin en doğru şekilde tanıtılması faaliyetleriyle birlikte İslam’ı seçenler 15 yıl öncesine göre 3 kat artış gösterdi. Meksika’daki Müslümanların sayısı son verilere göre 5.500’e ulaştı. Meksika’nın Chiapas bölgesinde bir köy eşsiz bir İslam merkezine dönüştü. Birçoğu Roma Katolikliği olarak tanımlanan yerli Maya halkının kalbi İslam’a döndü. Yerli Tzotzil halkları olarak bilinen San Cristobal de las Casas çevresinde bulunan bu küçük topluluk, eşsiz dağlık manzarası olan Chiapas’ın güneyinde kendi İslam merkezini kurdu.

AFGANİSTAN’DA ACI BİLANÇO

Afganistan’da savaşın çocuklar üzerindeki etkisini ortaya koyan ve dördüncüsü yayımlanan BM raporunda, son dört yılda çocuklara karşı işlenen öldürme, yaralama, sakat bırakma, savaşçı olarak kullanma ve cinsel tacizde bulunma gibi 14 bin ihlal belgelendi. Rapora göre, Afganistan’da 2015 ve 2018 arasında 12.500’den fazla çocuk öldü ya da sakatlandı. Taliban ve IŞİD’in çocukları savaşçı olarak kullanmaya devam ettiğine dikkat çekilen raporda, 800’den fazla okul ve hastaneye de saldırı düzenlendiği belirtildi.

KEŞMİR’DE DEHŞET VERİCİ MANZARA!

Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi ve Keşmir’deki Adalet Mahkemesi (IPTK) adlı sivil toplum inisiyatifi, yayımladığı raporda Cammu Keşmir’in kuzeyindeki 55 köyde yapılan aramalarda 2.700 mezarın açığa çıkarıldığını, mezarlarda en az 2.900 insanın cesedine ulaşıldığını belirtti. Hindistan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu ve Cammu Keşmir İnsan Hakları Komisyonunu olaya müdahil olmasını talep eden kuruluş, tespit edilen 2.700 mezardan 2.373’’ünün isimsiz olduğunu, 154 mezarda 2’şer ceset, 23 mezarda ise 3 ila 17 ceset bulunduğunu ifade etti. Hint güvenlik güçlerinin, isimsiz ve işaretsiz mezarlara gömülenlerin “yabancı militanlar” olduğunu iddia ettiği belirtildi. Hint güvenlik güçlerinin “sıcak çatışma sonucu” olduğunu iddia ettiği 50 ölüm vakasını ele aldıklarını, ölenlerin 39’unun Müslüman, 4’ünün Hint kökenli Cammu Keşmir vatandaşları olduğunun anlaşıldığını, 7 kişinin ise kimliğinin tespit edilemediğini aktardı. Cammu Keşmir’de bağımsızlık yanlısı direnişçiler ile Hint güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 1989’dan bu yana 100 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Ekim ayının ilk haftasında cuma günü, idari kısıtlamalar nedeniyle, hiç kimse bu bölgede Cuma namazını kılamadı.

KATİL İSRAİL FİLİSTİN KANINA DOYMUYOR

İsrail askerleri, Gazze sınırında geçen yıl mart ayından bu yana düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde yüzlerce Filistinliyi şehit etti. El-Mizan İnsan Hakları Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mart 2018’den bu yana düzenlenen gösterilerde 326 Filistinlinin şehit olduğu, 9.243’ü gerçek mermiyle olmak üzere 18.460 Filistinlinin yaralandığı belirtildi. Açıklamada gerçek mermiyle yaralananlardan 2 bininin çocuk 184’ünün kadın olduğu bilgisi paylaşıldı. Barışçıl gösterilere katılanların İsrail askerlerinin kurşunlarına hedef olmasının kınandığı açıklamada, uluslararası camianın tüm bu olanlara sessiz kalması ve hukuki yükümlülüklerini yerine getirmemesinin bu cinayetleri işleyenleri cesaretlendirdiği ifade edildi. Filistinliler, 30 Mart 2018’den bu yana Gazze Şeridi’nin doğusundaki İsrail sınırında her cuma “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

IRAK’TA SOKAKLAR DURULMUYOR

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, 1 Ekim’den bu yana süren hükümet karşıtı gösterilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Maan, 1 Ekim’den bu yana Bağdat ve güney kentlerde devam eden hükümet karşıtı gösterilerde sivil ve güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 104 kişinin hayatını kaybettiğini, 6.107 kişinin yaralandığını bildirdi. Gösterilerde 51 kamu ve özel kurumun yakıldığını belirten Maan, 8 parti binasının da ateşe verildiğini söyledi. Bakanlık Sözcüsü Maan, ayrıca 2 polis kontrol noktasının da yakıldığını kaydetti. Yaralılar arasında hayati tehlikesi olanların bulunduğunu belirten yetkili, insanların yaralıları, tutuklanma korkusundan dolayı devlet hastanelerine götürmediğini, bu nedenle ölü sayısının artabileceğini söyledi. Hayatını kaybedenler arasında güvenlik güçlerinden de kişiler bulunuyor. Öte yandan hastanelerde, yaralılara acil müdahale için tıbbi malzeme ve kan ünitelerinde sıkıntı yaşandığı belirtildi. Kamu hizmetlerinde iyileşme ve istihdam gibi taleplerle başlayan gösterilerde polisin sert müdahalesi ve can kayıpları nedeniyle protestocular taleplerinin çıtasını yükselterek başbakanın istifasını istedi. Göstericiler, can kayıplarına ilişkin, hükümet güçlerini gerçek mermi kullanmakla suçlarken hükümet güçleri meçhul nişancıların hem göstericileri hem de güvenlik güçlerini hedef aldığını iddia ediyor. Bağdat ile güney kentleri, 1 Ekim’den bu yana “yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen gösterilere sahne oluyor.

ÖZBEK YETKİLİLERDEN SAKAL DÜŞMANLIĞI

Özbekistan’ın Shahrikhon bölgesinde (Andijan), İçişleri Departmanı müfettişi sakal tıraşı ile ilgili genç erkeklerle yaptığı konuşmada, “Biz Türk değiliz, İranlı değiliz, Özbek’iz. Atalarımızın geleneklerini yapalım. Allah kalbimizde ve ellerimizde olsun. Babamızın bırakmadığı sakalı bırakan bir çocuğa ya da toruna gülmeyelim” ifadelerini kullandı. Shakhrikhan bölgesinde türban takan kadınların ve kızların, aileleri ile de mahallelerde oluşturulan komitelerde çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Fergana bölgesi valisi Shukhrat Ganiev, 29 Eylül tarihli toplantıda, görev gücünün sakal bırakanlar ve başörtüsü takanlarla ilgili katı önlemler almak zorunda kaldığını söyledi. Özbek güvenlik görevlileri, geçen ağustos ayında Taşkent’te bir pazarda, sakalı olan birçok kişiyi gözaltına almış, polis karakoluna götürülen kişiler sakalları kesildikten sonra serbest bırakılmıştı.