Haber-Yorum

Türkiye ve Dünya Haberleri

Paylaş:

HABERLER ÖNCÜ NESİL

Alparslan Kuytul Hocaefendi Kontv’ye Konuk Oldu

Alparslan Kuytul Hocaefendi geçtiğimiz haziran ayında KonTV’ye konuk oldu. Yapılan söyleşide; “İnsanı tanımayanlar insana uygun bir medeniyet meydana getiremezler. Çünkü fıtratı bilmiyorlar.” diyen Hocaefendi, ümmet olarak görevimizi yerine getirdiğimizde İslam’ın yeniden dünyaya hâkim olacağını, Müslümanların ve dünyanın Batının zulmünden kurtulacağını ve dünyanın geleceğinin de buna bağlı olduğunu ifade etti. “Bütün dünya buna razı olacak çünkü onları da rahatsız eden bu medeniyetten insanlığı kurtarmış olacağız.” diyerek sözlerine devam eden Hocaefendi ayrıca şu noktalara da değindi: “Peygamberlerin hepsinin kurmuş olduğu medeniyetin temelinde din vardır.  Din ise tevhide dayanır. Medeniyetleri de inançlar oluşturur. Dolayısıyla bütün peygamberlerin görevi tevhid inancına göre bir medeniyet kurmaktır. Peygamber Efendimiz de bu görev için gönderilmiştir. Peygamber Efendimiz çöl bedevilerine tevhidi anlatarak onları Hz. Ömerlere çevirdi. Tarihte bunun bir benzeri daha görülmemiştir. Hiçbir zorlama, baskı olmadan sadece kalpleri ıslah ile bu denli bir değişiklik yapan birisi ancak bir peygamberdir. İslam medeniyetinde ırkçılık, aşiretçilik, menfaatçilik, ferdiyetçilik kaldırılmış; ümmetçilik anlayışı getirilmiştir. Bütün Müslümanlar tek millettir. Küfür de tek millettir. O halde iki millet yani iki medeniyet vardır. Birisi esaslarını kula kulluğa dayandırırken, diğeri ise sadece Allah’a kulluk esasına dayanarak kurulmuş bir medeniyet. 20. asırda Batı hayranlığı çoğalmıştı. Ama bugün Batı medeniyetinin ve sadece teknolojinin huzur vermediği anlaşılmıştır. Bütün dünya buna şahit olmuştur. Dolayısıyla artık Batı hayranlığı azalmaktadır. Çünkü batının gerçek yüzü ortaya çıkmıştır.” Hocaefendi’nin KonTv’de yapmış olduğu programa www.furkanvakfi.net adresinden ulaşabilirsiniz.

furkanvakfi.net Sitesinden Yeni Bölümler; Siyasi Tarih ve İslam Coğrafyası

Siyasi Tarih bölümünde tüm Müslüman kardeşlerimizin bilmesi gereken yakın siyasi tarihimizden çeşitli görüntüler, bilgiler ve belgesellerden alıntılar yer alacaktır.  Ortadoğu ve İslam Coğrafyası bölümünde ise her müslümanın bilmesi gereken İslam tarihinin önemli kırılma noktaları, İslam âleminin yetimi olan Patani belgeseli, Uzakdoğu’da cihad eden kardeşlerimizin durumu yer alacaktır.  Ayrıca İslam ülkeleri ve İslami mücadelede yer alan kardeşlerimizin halleri ve genel olarak İslam ümmetinin içinde bulunduğu durumu anlatan bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.

Hocaefendi’nin “Ahkâm Tefsiri” dersi vakıf sitesine eklendi

Furkan Vakfı, ilmilik prensibi doğrultusunda yaptığı dersleri halkımızın istifadesine sunmaya devam ediyor. İnternetten canlı olarak yayınlanan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin “Ahkâm Tefsiri” dersleri tamamlandı. Ahkâm Tefsiri Dersi şu konuları içermektedir:

  1. Ders: Ahkâm Tefsirine Giriş, Sihir ve Büyü ile ilgili hükümler
  2. Ders: Birinci Bölüm: Şer’i İlimleri Ketmetme (Allah’ın Hükmünü Saklama) ile İlgili Hükümler
  3. Ders: İkinci Bölüm: Çocuk Emzirme ile İlgili Hükümler
  4. Ders: Talak (Boşanma) ile İlgili Hükümler
  5. Ders: Kâfirlerle Dostluk, Onlardan Yardım Alma, Takıyye ile İlgili Hükümler
  6. Ders: Tesettür, Örtünme ile İlgili Hükümler

Hocaefendi’nin derslerini söz konusu internet sitesinin sol tarafındaki menüde “Temel Eğitim Dersleri” bölümünden izleyebilirsiniz. Ayrıca Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 90’lı yıllarda nüzul sırasına göre yaptığı tefsir dersleri de www.furkanvakfi. net adresine eklenmeye başlandı. İlk olarak Müddessir Suresi ‘nin eklendiği siteye, sırasına göre tüm dersler eklenmeye devam edecek.

 

HABERLER TÜRKİYE

 

İzmir’in NATO Üssü Olmasına Onay Çıktı

NATO savunma bakanları, Türkiye’deki tek NATO üssü olan İzmir Müttefik Hava Unsur Komutanlığı’nın NATO kara kuvvetleri komutanlığına dönüştürülmesini onayladı. NATO’dan yapılan açıklamada, İttifak’ın askerî komuta yapılarındaki personel sayısının 13 binden 8 bin 800’e düşürecek karargâh reformu kapsamında NATO’nun Almanya’da ve İspanya’da bulunan iki kara komutanlığının birleştirilerek İzmir’e taşınacağı belirtildi. Yani bu, şu demek oluyor: Afganistan’da, Irak’ta, Pakistan’da, Somali’de ve daha nice İslam beldesinde Müslüman kanı akıtan, Müslüman kadınların namusunu kirleten, çocukları fosfor bombalarıyla öldüren, müzikle eğlenirken, yanlarındaki otomatik silahlarla Müslümanların kafasını kurşunla parçalayan orduların arkasındaki güç olan NATO, üs olarak İzmir’i kullanacak.

5 Yıl Sonra İtiraf Etti: Tekbir Getirmedi!

Danıştay eski başkanı Mustafa Birden, 17 Mayıs 2006’daki saldırı anını mahkemede anlattı. Dönemin Danıştay Başkanvekili Tansel Çölaşan saldırının ardından şöyle demişti: “Saldırgan, Allah’ın elçisiyiz, askeriyiz” diyerek odadan içeri girdi. Bunlar türban kararından ötürü oldu. Yapılanlar yanlış, sadece Danıştay`a yapılan bir saldırı değildir, lanetlemek yetmez.” Mustafa Birden ile diğer üyelerin mahkemedeki ifadeleri, Çölaşan’ın bu sözlerini yalanladı. Danıştay saldırganının saldırı esnasında tekbir getirdiğini hatırlamadıklarını belirttiler. Böylece Ergenekon’un Müslümanların üzerine yıkmak için yaptığı Danıştay saldırısının kirli iç yüzü yavaş yavaş aydınlanıyor.

Türkiye sınırına Suriyeli akını

İç savaştan kaçarak Hatay sınırına yığılan Suriyeliler için yeni çadır kentler oluşturuluyor... Görgü tanıkları Suriye ordusunun Türkiye sınırına iyice yaklaştığını ve binlerce sığınmacının Türkiye’ye doğru ilerlemekte olduğunu belirttiler. Hatay’ın Yayladağı ile Altınözü ilçelerindeki çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilerin yığılmaları devam ederken, Reyhanlı ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesi Apaydın köyüne de yeni çadır kent kurulması için çalışmalar devam ediyor. Apaydın köyüne kurulacak çadır kent tel örgülerle çevriliyor. Elektrik şebekesi döşeme çalışmalarının yanı sıra asfaltlama çalışmaları da devam eden bölgede Kızılay ekipleri çadırların kurulması için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Balyoz’da 3 Tutuklama Daha

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında 3 muvazzaf asker daha tutuklandı. Tutuklananlar arasında Korgeneral Korcan Pulatsü de var. Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında 5 muvazzaf asker daha İstanbul Adliyesinde ifade verdi. Soruşturma kapsamında daha önce de Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı ve Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş’ın aralarında bulunduğu 16 kişi tutuklanmıştı. Dünyada bu kadar darbeci generali barındıran başka bir ordu var mıdır sizce?

Kamusal Alanda ‘Sınır’ Tanımıyorlar!

Torbalı Anadolu Lisesi dönem birincisi başörtülü genç kız, Okul Müdürü’nün mezuniyet gecesinin yapılacağı havuzbaşını ‘kamusal alan’ ilan etmesi nedeniyle törene alınmadı. Okul Müdürü Sonay Arsal ise mezuniyet gecesinden önce Şükran Koca’nın ailesiyle görüştüğünü, “Şükran okul birincisi, onu sahnede görmek istiyoruz fakat türbanlı şekilde olmaz” dediğini aktardı. Arsal, “Malum seçim öncesindeyiz. Bir tantana yaşansın istemedim. Neticede bu bir okul etkinliği, başımız ağrısın istemedim” diye konuştu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü hem Torbalı Kaymakamlığı hem de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün soruşturma başlattığını ifade etti.

 

HABERLER DÜNYA

 

Obama: “İsrail bizim en yakın müttefikimiz”

ABD Başkanı Barack Obama Washington’da Yahudi bağışçılara hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında Obama; “Bu gece size vereceğim en önemli mesaj şu; önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca çok sayıda zorluğu içerecek bir durumu idare etmeye çalışırken, tek bir prensip asla bozulmayacak: ABD ve İsrail her zaman sadık birer müttefik ve dost olmaya devam edecek, aramızdaki bağlar kırılmaz nitelikte ve İsrail ‘in güvenliği ABD’nin dış politikasında daima en üst sırada yer alacak, çünkü doğru olan bu, çünkü İsrail bizim en yakın müttefikimiz ve dostumuz.” dedi. İsrail’i eleştirip Amerika’yla stratejik müttefik olanlar, Amerika’nın “İsrail’in abisi” olduğunu nasıl göremiyorlar?!

Yunanistan Batıyor...

Belçika Başbakan Yardımcısı Reynders, AB’nin ikinci kez kurtarmayı tartıştığı Yunanistan’ın batmasına izin verilmesi halinde bunun çok büyük yan etkileri olacağı uyarısında bulundu ve Yunanistan’ın iflasından İrlanda, Portekiz ve hatta Belçika’nın olumsuz etkileneceğini ifade etti. Reynders, Yunanistan’ın 350 milyar euro’luk borcuyla iflas etmesi halinde Avrupalı bankalar, emeklilik fonları ve sigortacıların büyük zarar edeceğine dikkat çekti. Batı medeniyetinin faiz üzerine kurulan ekonomik modeli olan kapitalizmin çökmesi yakındır inşallah.

Papa Bile Anladı: Laiklik Aile Değerlerini Yok Ediyor

Laikliğin aile değerlerini yok ettiğini belirten Papa 16’ncı Benedikt, aile kurumunu tehdit eden zihniyetlere karşı çıkılması için çağrıda bulundu. Zagreb’te konuşma yapan Papa: “Laik düşünce yapısı çiftlerin evlenmeden birlikte yaşamalarına sebep oluyor” dedi. Hiçbir ahlâki kriteri olmayan laiklik, modern insanda ne bireysel ne ailevi ne de toplumsal huzur bırakmadı. Papa Bile Laikliğin ne olduğunu anladı da bizdekiler hala anlamadı.

NATO: Pardon, Yanlışlıkla Oldu (!)

NATO, Afganistan’ın güneyinde düzenlediği hava saldırısında katlettiği masum insanlar için özür diledi.  Yapılan resmi açıklamada “ISAF komutanı General David Petraeus’un koalisyon adına Nevzad bölgesindeki olayda 9 sivilin ölümü için özür dilediği” belirtildi. Helmand vilayeti yönetimi sözcüsü, Nevzad ilçesinde geç saatlerde düzenlenen saldırıda 14 sivilin öldüğünü açıklamış ve ölenlerin tamamının kadın ve çocuklar olduğunu söylemişti. Amerika eğer masum sivilleri öldürmekten gerçekten pişman ise yapması gereken ilk şey, işgal ettiği Müslüman topraklardan defolup gitmektir. Ancak ABD’nin bu sözde özürlerinin gerçekte bir yalandan ibaret olduğunu yaşananlar gösteriyor.

Sırp Kasabı Nihayet Yakalandı

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra işlenmiş en büyük savaş suçlarının elebaşılarından Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç, Sırbistan’da yakalandı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan ‘en büyük etnik kıyım’ olarak tarihe geçen Srebrenitsa soykırımını bizzat icra eden Bosna Sırplarının komutanı Mladiç, Srebrenitsa katliamı ve 10 binden fazla kişinin öldüğü 44 ay süren Saraybosna kuşatması gibi çeşitli savaş suçlarından 16 yıldır aranıyordu. Yugoslavya’nın dağılma sürecinde 1992-1995 yılları arasında Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar arasında gerçekleşen savaşta yaklaşık 250 bin müslüman katledilmişti.

HABERLER İSLAM DÜNYASI

Tacikistan’da Camiye Yaş Sınırı: +18

Tacikistan’da kabul edilen yeni yasayla 18 yaş altındakilerin camilere girişi yasaklandı. Bu yasaya göre anne babalar 18 yaşın altındaki çocukları camiye gönderemeyecek. Tacikistan Milli Eğitim Bakanı bu yasayla çocukları korumayı amaçladıklarını (!), 18 yaşın altındakilerin camiye girmemeleri ve dini faaliyette bulunan derneklere üye olmamaları gerektiğini savunduklarını ifade etti. Tacikistan Müslümanları, Tacik gençlere Cuma namazını yasaklayan bu yasaya karşı tepki gösteriyor. Türkiye’de de 12 yaşın altındakilere Kur’an öğretilmesi hâlâ yasak. Ancak halkı Müslüman olan her iki ülkede de her türlü haramlar ve zina serbest…

Irak’ta soygun ve ABD’ye tazminat ihaneti

Irak Parlamento Sözcüsü, ülkenin yeniden yapılandırılması için ayrılan ancak şu an kayıp olan paranın miktarının daha önce belirtildiği gibi 6.6 milyar dolar değil, 18.7 milyar dolar olduğunu açıkladı. Kayıp olan milyarca doların ülkenin yeniden yapılandırılması amacıyla Iraklı bakanlıklara ve ABD’li müteahhitlere verildiği belirtiliyor. Bu paranın ciddi bir kısmının ABD tarafından açıkça çalındığı da iddia ediliyor, ancak Irak Parlamentosu bunun hesabını sormak yerine ABD’ye tazminat ödeme kararı bile aldı. İşbirlikçi Irak Parlamentosu, 1 Mayıs 2011 günü tarihe geçecek utanç verici bir karara imza atarak Körfez Savaşı’nda “travma yaşayan, yaralanan, canlı kalkan olarak kullanılan, işkence gören” Amerikalılara 400 milyon dolar tazminat ödemesi hakkındaki kararı onaylamıştı.

Esad Birliklerinin İşkence ve Tecavüzü İsrail’i Aratmıyor

Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı birlikler dehşet saçmaya devam ederken çatışmanın asıl kurbanı kadınlar oldu. Hatay’a sığınan kadın bir mülteci, İngiliz The Times gazetesine verdiği demeçte başka kadınların tecavüze uğradıktan sonra saldırıya uğradığını söyledi. Mülteci, askerlerin en az bir kadının yüzünü bıçakla kestiğini, bir kadının ise göğüslerini kestiklerini anlattı.

Aynı tanık en az 12 kadının tecavüze uğradığını, onları kurtarmaya çalışan erkeklerin yüzüne de asit atıldığını dile getirdi. The Times gazetesinin haberine göre askerlerin vahşeti sadece insanlarla sınırlı kalmıyor. Geçtikleri her yerde ekinleri yakan Esad güçleri, çiftlik hayvanlarını da öldürüyor. Askerler halka korku salmak için öldürdükleri kişilerin cesetlerini yol kenarlarına atıyor.

Çeçen Kızı Boğan Rus Albay Öldürüldü

Çeçenistan’da 18 yaşındaki bir kızı tecavüz ettikten sonra boğarak öldüren Rus Albay Yuri Budanov, Moskova’da uğradığı saldırıda öldürüldü. Albay Yuri Budanov 2000 yılında Çeçenistan’da 18 yaşında bir Çeçen kızı boğarak öldürmüştü. Budanov, olayla ilgili yargılandığı davada kızı keskin nişancı sandığı için öfkeyle boğarak öldürdüğünü itiraf etse de tecavüz suçlamasını reddetmişti. 6 yıl hapis yattıktan sonra 2009’da tahliye edilen Budanov’un erken tahliyesi büyük tepkilere neden olurken, Rus milliyetçiler tarafından kahraman ilan edilmişti. Tüm dünya gözlerini kapatsa da Kafkasya’da Rus soykırımı apaçık bir şekilde devam ediyor.

Yemen Diktatörü Salih, Ülkesine Geri Dönmeyecek

Birkaç hafta önce düzenlenen saldırıda yaralanan Yemen Devlet Başkanı Abdullah Salih’in, tedavi için gittiği Arabistan’dan dönmeyeceği belirtildi. Salih, 4 Haziran’da başkanlık sarayında yaşanana bombalı saldırıda şarapnel parçalarının vücuduna isabet etmesi nedeniyle yaralanmış, aynı gün tedavi için Suudi Arabistan’a gitmişti. Böylece Salih, Ocak ayında Tunus’ta başlayan isyan dalgasında koltuğunu kaybeden üçüncü diktatör oldu. Diktatörlerin gitmesi sevindirici olmakla beraber, biz Müslümanlar o ülkelerin sistemlerinin değişmediğini, bir iki ufak değişikliklerle Müslüman halkların gözlerinin boyanmaya çalışıldığını unutmamalıyız.