Gündem

Akıldan Çıkmayanlar

Paylaş:

 

Twitter’da Suriyeliler Arapça “aklımdan çıkmaz” hashtagı ile Suriye Devrimi ve Esed rejimiyle alakalı şahit oldukları olayları anlattılar…

Twitter’da Suriyeliler Arapça “aklımdan çıkmaz” hashtagı ile Suriye Devrimi ve Esed rejimiyle alakalı şahit oldukları olayları anlattılar…

1.       “Babamla son görüşmemiz, eve geldi kapıdan bana aldığı eşyaları verdi ve dedi ki: ‘Kızım ben namaza gidiyorum. Bir şey istiyor musun?’ Namazdan sonra Esed rejimi camiyi bombaladı. Babamı bir daha görmedim. Babamın son sözlerini unutamıyorum. Evet, baba bir şey istiyoruz. Seni istiyoruz.”

2.       “1999’lu Dima Abdurrahman Yasin 2013’te ailesiyle birlikte tutuklandı. Bugün Dima 20 yaşına geldi ve hâlâ hapishanede. Allah bu rejime ve onu destekleyen herkese lanet etsin.”

3.       “Yanımdayken kafasından kurşun geçerek üstüme düşen arkadaşım Yaser Kanjo’yu unutmayacağım.”

4.       “Abimin doğum gününü sabah kutladığım ve akşam onun ölüm haberini aldığım aklımdan çıkmaz.”

5.       “Devrimin başlarında ilk Ramazan orucumuzu açmak için akşam ezanı beklerken, müezzinin Allah-u Ekber dediğinde, Kasyun Dağı’ndan atılan bomba komşumuzun sofrasına düştü. Cesetlerin parçalarını ellerimle topladım.”

6.       “Gece boyunca ağlayarak babamı aradım. Şam yolunda bir devriye tarafından tutuklanmıştı. Ona sadece onu çok sevdiğimi ve hakkını helal etmesini söyleyecektim. O gece 2013’ten sonra hiç haber almadık. 2015’te içerde işkence altında şehit olanları gösteren fotoğrafta babamı gördüm.”

7.       “Esed askerlerinin mahallemize gelip gençleri aldıklarını ve sonraki gün ölen gençlerin fotoğraflarını nasıl astıkları aklımdan çıkmaz.”

8.       “Şam Üniversitesi’nde Tıp okuyan ve anatomi dersinde tutuklanan erkek kardeşinin cesediyle karşılaşan kız öğrenci...”

9.       “YouTube’da oğluna yapılan işkence videosu ile karşılaştığında arkadaşımın ağlaması aklımdan çıkmaz.”

10.   “Barışçıl bir gösteride genç bir çocuk askerlere çiçek verirken bir asker tabancasını çıkarıp genç adamı göğsünden vurduğu aklımdan çıkmaz.”

11.   “Doğu Guta’da kimyasal silahlı saldırıyı unutamıyorum. Sanki kıyamet günü, insanlar durumun vehminden sarhoş gibiydiler. Ailenin bütün fertleri uyuyor sanıyorsun. Fakat onlar sarin gazı yüzünden vefat ettiler.”

12.   “Şebbihaların Hama’da cuma günü eylem yapan özgürlük çocuklarına ateş açtıkları zamanı unutamıyorum. Yaklaşık 500 kişi vefat etti ve onlarca insan yaralandı. Bana hiç bir şey olmamıştı. O gün bana yeni bir ömür yazıldı sanki.”

13.   “Teyzemi her gördüğümde işkence altında şehit olan oğlunun yaşını hesaplardı ve derdi ki: ‘Şimdi öğrenci, mezun, damat olması gerekirdi.’ Hep çalınan ömrünü hesaplıyordu.”

14.   “Tek kişilik hücreye ilk girdiğimde yanımda bir tane Ürdünlü arkadaş vardı. Adı ise Cihad Ebu Ziyab’dı. Bu hücrede kaç sene kaldığını hatırlamıyordu, hatta hangi yılda olduğumuzu bile bilmiyordu. Şok olduğum şey ise Hafız Esed’in öldüğünü bile bilmiyordu.”

15.   “Şam’ın 291 karakolunda gözaltında iken Humus’lu adamın feryadı ve küçük kızının cesedinin sigara ile yakılmasını durdurmak için yalvarışı aklımdan çıkmıyor. Anne de kadınlar zindanından hem bağırıyordu hem de ağlıyordu.”

16.   “Abimi, kardeşimi ve babamı kaybettiğim an ve askerlerin diğer kardeşlerimi aramaları aklımdan çıkmıyor. Annemin geçirdiği travma aklımdan çıkmıyor. Dağların arasında çadırda yatarken geçirdiğimiz soğuk geceler ve içeriye giren yağmur aklımdan çıkmıyor. Nasıl aklımdan çıksın ki...”

17.   “Hapishanedeyken gece yarısı 15 yaşındaki Ömer ağlayarak yanıma gelmişti. Aileni mi özledin diye sordum. Hayır dedi “Ben çobanım keçilerimin sesini özledim.”

18.   “Bu fotoğrafı telefonumdan silemiyorum. Esed’in bombardımanı sonucu şehit olan bu kişinin kim olduğunu bilmedikleri için mezara ‘bilinmeyen kırmızı kazaklı’ yazmışlar. Eğer çocukları veya sevdikleri varsa onu sonsuza kadar bekleyecek. Dünya gerçekten çok aşağılık...”