Mazlum Ümmetin Sultanları

Altın Düşkünü Sultanlık: Brunei

Paylaş:

 

“Bir zaman gelecek, insanların en çok önem verdikleri, mideleri; kıbleleri, kadınları; dinleri de altın ve paraları olacak! Bunlarda zerre kadar hayır yoktur.”1

Güney Çin Denizinde Borneo adasında yer alan Brunei Krallığı; dünyanın en zengin 2. Kralının tek başına yönettiği, küçük bir kara parçasında yer alan, çoğunluğu Müslüman olan ve 423 bin nüfusa sahip bir ülkedir. Ortalama kişi başı yıllık geliri 48,892 dolar olan bu çok zengin ülkede halk, krallarına kıyasla daha sade bir hayat yaşamaktadır.

ÜLKE GELİRİNİN YARISI KRALIN AİLESİNE

Milli gelir sıralamasında dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Brunei’nin zenginliği yalnızca petrol ve doğalgaza dayanmaktadır. Gelirin yüzde 90’nı petrolden karşılanan ülkede, bu gelirin yarısı kralın ailesine giderken diğer yarısı da ünlü ve meşhur petrol sahiplerine gitmekte ve ülkede tarım ve hayvancılık sektörü gelişmediği için çoğu ürün dışardan ithal edilmektedir.

1959 senesinde kabul edilen bir anayasa gereğince Brunei Sultanlığı yarı demokratik bir sistemle iç işlerinde bağımsız dış işlerinde İngiltere’nin himâyesinde olan bir devlet olarak son şeklini almıştır.

40 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük sarayı olan “Istana Nurul Iman’da” yaşamaktadır. Ekim 1967’de sultanlık tacını giyen 71 yaşındaki dünyanın en zengin liderlerinden olan Sultan, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ardından en uzun süre tahtta kalan kişi unvanına sahip. 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulu altın abidesi sarayda; 1788 oda, 257 tuvalet, 290 banyo, 1500 kişilik cami, 5 yüzme havuzu, toplam 51 bin ampulden oluşan 564 avize, aynı anda 5 bin misafirin ağırlanabildiği 650 konuk odası ve 18 asansör bulunmaktadır.

FOTOĞRAF MAKİNESİNDEN KLOZETE KADAR ALTIN

Ayrıca kralın, biri tamamen altından yapılan, her biri lüks marka olan 7 bin otomobili, içi altın kaplamalarla döşenmiş Boeing 747 tipli büyük ve 6 küçük uçağı ve hiçbir masraftan kaçınmayarak yaklaşık 27 milyar dolar harcadığı altın kaplama 2 helikopteri mevcut. Altın düşkün(ü) kralın, fotoğraf makinasından klozetine kadar çoğu şeyi altından oluşmaktadır. Dünyada marka bakımından en fazla araca sahip olan kişi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını ikinci kez yazdıran zenginlik kölesi Sultan, aynı zamanda 1 milyar dolarlık eğlence parkının da sahibidir. Brunei kralı, başka bir ülkeden getirttirdiği özel berberine sadece bir defalık yaptırdığı tıraşı için 27 bin TL harcamaktadır. Azıcık düşünüp, sadece traş masrafını- israfını Afrika’ya gönderecek olsaydı; yaklaşık 5 bin çocuk bir günlük ekmek ihtiyacını karşılayabilir, yüzlerce anne çocuğuna saracağı bir battaniyeye sahip olabilir ve yine yüzlerce kişi açlık ve susuzluktan kurtulabilirdi… Sadece bir defalık tıraş parasıyla…

KRAL KENDİSİ İÇİN ANAYASAYA HATA YAPMAZ İFADESİNİ EKLETTİ

Kızının düğünü için hiçbir israftan kaçınmayan, kolyesinden, kıyafetine, tahtından, gelin çiçeğine varıncaya kadar her şeyi altın ve elmastan yaptıran ve düğünde toplam 100 milyon dolar harcayan kralın akıl almaz israfları yazmakla bitmeyecek kadar fazla. Kralın 1 ay süren tahttaki 50. yıl kutlamaları sırasında sarayında verdiği ziyafette avizeler, masalar, sandalyeler ve yemek takımları altın işlemelerden oluşmakta ve her konuğa ayrı bir garson hizmet etmekteydi. Sultan ve eşi, yemeğe altın ve pahalı taşlarla süslü elbiselerle ve altın kaplama araçlarla katılmışlardı. Brune’nin Altın Adamı eşine az rastlanır bir kanuna imza atarak 2006 yılında anayasaya kendisi için “hata yapmaz” ifadesini ekletmiştir.

Sultanlıkla yönetilen Brunei’de seçim yapılmıyor. Sıfır vergi, sübvansiyonlu konut, ücretsiz sağlık hizmetleri ve eğitim de dahil olmak üzere cömert hükümet politikaları var.

1958’de Brunei Sultanı tarafından inşa ettirilen Jame Asr Hassanil Bolkiah Camisi dünyanın en büyük 6. Camisi olmaktadır. Etrafındaki rengarenk bahçeler, 24 ayar altın kaplı kubbeleri ve minareleriyle, dünyanın en lüks ve en fazla altın harcanan ibadet yerlerinden olan bu cami 1994 yılında halka açılmıştır.

Bir yandan milyar dolarlar, altınlardan gözü dönmüş sultanlar, cenneti dünyada yaşamaya çalışan Müslümanlar… Öte yandan düşmanlar, projeler, İslam’a zarar vermek için gecesini gündüzüne katan Kâfirler… Allah’ın tüm Müslümanlara vermiş olduğu yeraltı zenginliklerini kendi keyifleri zevk ve sefaları için harcayan Mazlum ümmetin Sultanları, tüm bu nimetlerden hesaba çekileceklerdir. Sultanlarımızın kalbinde bu denli dünya aşkı ve ölüm korkusu oldukça zalimin zulmü nasıl bitsin, mazlumun feryadı nasıl dinsin ki!