Dosya

Çağdaş Yanılgı: LGBTİ+ -5

Paylaş:

Çağdaş Yanılgı: LGBTİ+ yazı serimizde 4 ay boyunca LGBTİ+’ın ne olduğu hakkında bilgi vermeye çalışmış psikolojik ve sosyal anlamda insanı etkileyen unsurlardan bahsetmiştik. Bu sayımızda ise LGBTİ+ ile ilgili dünyada genel olarak görülen sorunlardan bahsedeceğiz.

 

Eşcinselliği yaygınlaştırma çabası içinde olanların en yaygın kullandıkları araç: Medya. Eşcinsellik ve cinsel sapkınlıklardan oluşan hayat tarzını savunanlar Hollywood filmleri, televizyon şovları, moda programları, haber bültenleri, köşe yazıları, müzik videoları, kitaplar ve dergiler üzerinden kitlesel telkinler yapıyor, sapkın fikirleri meşru hâle getiriyor. Özellikle son zamanlarda Netflix yapımlarında eşcinsellik göze çarpan unsurlardan biri. Yayınlanan film ve dizilerde serbest ve yaygın bir şekilde ele alındığını görebilirsiniz.

 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki eşcinsel ebeveynleri olan çocuklar yaşadıkları cinsel karmaşadan dolayı psikiyatrik bozukluklar, madde bağımlılığı gibi rahatsızlıklara maruz kalıyorlar. Ayrıca cinsel saldırıya ve intihara meyilli oldukları gibi AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara da daha sıklıkla yakalanabiliyorlar.

 

İstatistikler, durumun ne kadar tehlikeli boyutlarda olduğunu daha net gösteriyor. ABD’de eşcinsel çiftlerle birlikte yaşayan 94.627 tane çocuk bulunuyor. Ebeveynlerinden birinin eşcinsel hayat sürdüğü çocuk sayısı ise 6 ila 14 milyon arasında değişiyor. Benzer şekilde İngiltere’de de eşcinsel ebeveynler tarafından evlat edinilmiş olan çocuk sayısı hızla artarak rekor seviyeye ulaşmış durumda. Eşcinsel ebeveynleri tarafından cinsel tacize uğrayan erkek çocuklarla ilgili vakalar oldukça fazla. Ayrıca başlarına gelenleri utandıkları ya da korktukları için açıklayamayan çocuklar da olduğunu unutmayalım.

 

Çocuk haklarından sorumlu Rus Ombudsman Pavel Astakhov’un konuyla ilgili açıklaması bu açıdan önemli: “Yetim kalan Rus çocuklara erişim kolay olduğundan yabancı ülkelerdeki sapık kişilerin dikkatini çekiyorlar. Yabancılar ülkemize gelip kolayca para ödeyerek çocuklarımızı alabiliyorlar.” Bu raporla bağlantılı olarak, 2012 yılında Rusya kanunlarda bazı düzenlemeler yaparak Amerikan vatandaşlarının Rus çocukları evlat edinmelerini yasakladı. Bir sonraki yıl ise yabancı homoseksüel çiftlere Rus çocuklarının evlat verilmesini yasaklayan kanun Duma’da onaylandı.1

 

Eşcinselliğin sıradan bir şey veyahut üçüncü bir cinsiyet gibi algılatılması interseks bireylerin tedavi olmasını engellemekte, sağlık sorunlarının giderek kötü bir hâl almasına sebep olmaktadır. Yani yapılan baskılar, manipülasyon çalışmaları sonucunda tedavisi mümkün olan bozukluklara karşı bile verilen tepki sert ve anlamsız bir hâl almaktadır. Bu noktada tedavi olmak sanki özüne ihanet etmek gibi algılandığından, tedavi edilmeyen bireyler yaşamlarının ilerleyen yıllarında çok daha ağır hastalıklara maruz kalmaktadır.

 

İtalya’da bir tıp kliniğine, eşcinsellere “tedavi” öneren bir afişin asılması tepkilere neden oldu. Kliniğin sahibi doktor afişi savunurken, LGBTİ (lezbiyen, gay, biseksüel, trans, interseks) dernekleri ve siyaset dünyasından doktorun meslekten menedilmesi çağrıları geliyor. Savona kentindeki kliniğe asılan afişte, “Luca eşcinseldi. Ama dini ve psikolojik temelli bir dönüşüm süreci sayesinde erkekliğini ve heteroseksüelliğini yeniden kazandı” ifadeleri yer alıyor. Afişte, sözü edilen bu “dönüşüm sürecini” yöneten bir “terapi grubunun” iletişim bilgileri de veriliyor. Örnekte de görüldüğü gibi eşcinsel oluşumlar hiçbir bilimsel altyapıya dayanmamalarına rağmen eşcinselliği tedaviye ihtiyaç duyulmayan bir üçüncü cinsiyet olarak görmektedir. Bundan dolayı tedavi kelimesini kim telaffuz ederse büyük bir linç ve karalamalara maruz kalıyor.

Dipnot:

  1. com/11-maddede-istatistiklerle-homoseksuelligin-toplumsal-zararlari/