Gündem

Furkan Vakfı'dan Coşkulu Konferans

Paylaş:

Aydın -Âlim vasfına sahip bir neslin meydana gelmesi için gayret gösteren ve  “ÖNCÜ NESİL” sloganıyla yıllardır faaliyetlerine devam eden Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı, konferanslarına bir yenisini daha ekledi.

Adana Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda “İslam’da İnsanın Değeri ve Mesuliyetimiz” konulu konferansa yağmura rağmen yoğun katılım vardı.

                TÜRKİYENİN BİRÇOK İLİNDEN KATILIMCILAR MİMAR SİNANDA BULUŞTU

  MARMARA’DAN

 -İstanbul

  EGE’DEN

 -İzmir, Aydın

 İÇ ANADOLU’DAN

 -Konya, Ankara, Kayseri

 DOĞU ANADOLU’DAN

 -Erzurum, Elazığ, Malatya

  GÜNEY DOĞU ANNADOLU’DAN

 -Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş

  AKDENİZ’DEN

 -Mersin, Hatay, Osmaniye

Tek yürek, tek bilek, birlik ve beraberlik için imamlarının yanında olmak için konferansa teşrif ettiler.

 Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program şiir dinletisi ve sinevizyon gösterimiyle devam etti. Sinevizyonlardaki zulüm sahneleri, müslümanların mazlum durumda olması herkesi derinden etkiledi. Ardından beste ve yorumlarıyla gönüllerde taht kuran Grup Furkan sahne aldı. Grup Furkan’ın ardından Alparslan Kuytul Hocaefendi konferans bölümü ile sahne aldı.

Hocaefendi konferanslarını yaparken yaşanan bir olay katılanlara duygu yoğunluğu yaşattı. Konferans esnasında yağmurun yağmaya başlamasıyla Hocaefendi’ye şemsiye açıldı. Hocaefendi’nin; “Madem siz beni yağmurda dinliyorsunuz; o halde ben de şemsiye istemiyorum”  diyerek yağmurda konuşmaya devam etmesi halk tarafından büyük beğeni topladı.

 ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’NİN KONFERANSINDAN KESİTLER İSE ŞÖYLE;

“Şimdiki medeniyetlerin hepsi insana özgürlük vereceğiz, insanı yücelteceğiz dediler ama kendi menfaatleri için insanlığı öldürdüler.

 Allah’tan yüz çevirdiler.  ‘Akıl bize yeter, bilim bize yol gösterir’ dediler, ‘Biz insanı seviyoruz, Hümanistiz’ dediler ama bunları söyleyenler insana zerre kadar değer vermediler. Petrol diyerek ülkelere girdiler ve milyon milyon insan öldürdüler. Bir taraftan sömürdüler bir taraftan öldürdüler.” “Allah’a değer vermeyenler insana mı değer verecekler? Allah’ın hakkını vermeyenler insana hakkını verirler mi? Allah’a karşı vazifelerini yerine getirmeyenler, tabi ki insana karşı vazifelerini yerine getirmezler. Allah’ı unutanlar insanları hatırlar mı? Allah’ın hakkını Allah’a vermeyenler, insanın hakkını insana verirler mi? Allah’ın hakkı; ‘Madem dünya Allah’ındır o zaman O’nun dediği olmalıdır.’ Dünyada ise bu hak çiğnenmektedir.”

 “İnsan yeryüzünde Allah’ın halifesi olmayı kabul etti.  Bundan dolayı insan; Allah’ın halifesi olduğu için değerlidir, ilim verildiği için değerlidir, melekler secde ettiği için değerlidir. Allah insana kendi ruhundan üfledi, o yüzden değerlidir.  İnsanlar Allah’ın kıymet verdiği şeye değer vermediler. Allah’ın değer verdiği insanın; bir anda milyonlarcasını öldürdüler. Oysa Allah kitabında; ‘Bir insanı haksız yere öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibidir’ buyurarak, insana verdiği değeri ortaya koymaktadır. Peygamberimiz; ‘Bir insanın hidayetine vesile olmak, üzerine güneş doğan her şeyden daha hayırlıdır’ buyurarak, insanı kurtarmanın ne kadar mühim olduğunu göstermektedir.”

 “Batı medeniyetinin hâkim olduğu şu dünyada insanın değeri kalmadı. İnsanın maddi yönü öne çıktı, manevi yönü arkaya bırakıldı. Oysa Allah insanın maddesine değer vermez. İnsanı çamurdan, âlâkadan yarattı, ama ruhundan üfleyerek insana melekleri secde ettirdi. Allah insana dünyadaki bütün varlıkları boyun eğdirdi. Bitkileri, hayvanları hepsini insanın hizmetine verdi. Demek ki insandan daha değerli bir varlık yok.”

“İnsan Allah’ın kanunlarını kabul eder buna göre yaşarsa, Allah’a itaat ederse değer kazanır. Ama insanlara itaat eder, insanların kanunlarını kabul ederse o zaman değerini kaybeder. Allah insanın değerini tevhid ile koruyor. Irka göre değer vermek Allah’ın bakış açısı değildir. Allah ırka bakmaz. Ama insan; ırka değer veriyor, makama değer veriyor.”

 “Bu yüzden İslam’da insanın değerini beş paralık eden şeyler yasaklandı. İçki yasaklandı, zina yasaklandı, faiz yasaklandı ama insan İslam’ın bu emirlerini başının belası olarak kabul etti. Oysa bunlar yüz kızartıcı, değeri bitiren hallerdir. Allah’a ne kadar kul olursak, o kadar özgür oluruz.”

“Bir insanın hidayetine vesile olmak, onu kurtarmak Allah katında sarp yokuşu geçmektir. Sarp yokuşu göze almaktır. Bir neslin kurtuluşu için mücadele vermek önemli. Allah bunu istiyor. Çünkü onlar nesli bozmak için mücadele ediyorlar. Müslüman düzeltmek için daha çok mücadele vermelidir. Çünkü bozmak yapmaktan daha kolaydır.”

 “Her müslümanın vazifesi hayra davet, iyilikle emir, kötülüklerden nehyetmektir. Her fert kendine düşen davet görevini yerine getirmelidir. Davetçilerden uzman kadrolar yetiştirmek için çaba sarf etmek, yine her müslümanın görevlerindendir.”

 Alparslan Kuytul Hocaefendi konferanslarının ardından halktan gelen sorulara cevap verdiler.

 

Konferansın tamamını izlemek için www.furkanvakfi.net adresine başvurabilirsiniz.