İstatistik

Kadınlar Gününde Türkiye Kadınlarının Hali

Paylaş:

“Kadınlarınız konusunda Allah’tan korkun. Çünkü siz onları Allah’tan emanet olarak aldınız.”1

Allah Azze ve Celle insanı en güzel surette yaratmış, onu kendi haline terk etmemiş, onur ve şerefini muhafaza etmek için ferde ve topluma yönelik bazı kurallar koymuştur. Özellikle İslam’ın kadına verdiği değer, onu tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar kıymetli, haysiyetli ve saygıdeğer yapmıştır. ‘Kadın Hakları’ sloganıyla sözde kadın hakları savunuculuğu yapan Batı Medeniyeti ve onların takipçileri, kadına hiç olmadığı kadar zulmetmiş, onu bir meta gibi görerek şerefini ayaklar altına almış ve kadına yaşama hakkı tanımamıştır. İşte ülkemiz kadınlarının vahim durumunu gösteren bazı olaylar:

Türkiye’de Son Üç Yılda 5 Bin 406 Kadın Öldürüldü!

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi, Baro Yönetim Kurulu üyesi Avukat Nuriye Kadan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, 2012 ile 2015 yılı arasında Türkiye’de 5 bin 406 kadının öldürüldüğünü açıkladı.

Silah, Darp, Kesici Alet…

Raporda yer alan verilere göre 2015 senesinde hayatını kaybeden kadınların 155’i ateşli silahla öldürüldü. 90 kadın cinayeti kesici bir aletle, 23 kadın cinayeti boğarak, 7 kadın cinayeti darp ederek, 7 kadın cinayeti sert bir cisim kullanarak, 2 kadın cinayeti yakarak ve 1 kadın cinayeti diri gömerek işlendi.

27 Kadın Koruma Altındaydı

Raporda sunulan verilere göre 2015’te öldürülen 27 kadın öldürülme tehlikelerini yetkili kurumlara bildirmiş ve koruma altına alınmıştı. 24 kadın ise bir başka kadına yönelik şiddeti engellemeye çalışırken öldürüldü.

Adana’da 2 Ayda 5 Kadın Cinayeti

Adana’da 68 günde 5 kadın, babası, ağabeyi ya da sevgilisi tarafından “namus meselesi” yüzünden öldürüldü.

Şanlıurfa’da Kadın Cinayeti!

Şanlıurfa’da, bir ay önce doğal yollarla hayatını kaybettiği söylenerek toprağa verilen 33 yaşındaki S. Kiraz’ın, eşi tarafından dövülerek öldürüldüğü ortaya çıktı. Olayı itiraf eden İ. Kiraz çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Olaydan kısa süre sonra S. Kiraz hayatını kaybetti.

Bir Kadın Cinayeti Daha... Bu Kez Zonguldak!

Zonguldak’ta 23 yaşındaki genç kız, evinde boğazı kesilmiş halde bulundu. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) memur olarak çalışan 23 yaşındaki Necla Sağlam, yalnız yaşadığı evinde boğazı kesilerek öldürüldü. Olayı polise ihbar eden ve sevgilisi olduğu öğrenilen ambulans şoförü S.C.(24), gözaltına alındı.

Abisinin Tecavüzüne Uğrayan Genç Kadın İntihar Etti

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde 22 yaşındaki A. Altay, erkek arkadaşına ait tabancayla kendini kalbinden vurarak intihar etti. A. Altay’ın bir süre önce Manisa’da ağabeyinin tecavüzüne uğradığı belirtildi.

Daha önce iki kez bileklerini keserek intihar girişiminde bulunduğu belirtilen A. Altay’ın memleketi Manisa’da ağabeyinin tecavüzüne uğradığı, ağabeyinin cezaevinde olduğu, bu olaydan sonra Manisa’dan Domaniç ilçesine geldiği öne sürüldü.

Öğretmeninin Tacizine Dayanamayan Liseli İntihar Etti

Melikgazi’de lisede okuyan 12’nci sınıf öğrencisi C, öğretmeni Bayram Ö.’nün tecavüzüne uğrayınca durumu önce arkadaşlarıyla ardından öğretmenleriyle paylaştı.

İddiaya göre okul yönetimi olayın üzerini kapatmak istedi. Şikâyetlerinden sonuç alamayan Cansel, evinde babasının tabancasıyla kendisini başından vurdu. Ağır yaralanan Cansel, hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Ümraniye’de Kadın Cinayeti

Ümraniye’de bir kişi iddiaya göre, kıskançlık nedeniyle eşini bıçaklayarak öldürdü.

Edinilen bilgilere göre olay, Ümraniye’de meydana geldi. Nurali K. polisi arayarak, eşi Demet K.’yi öldürdüğünü söyledi. Olay yerine gelen polis ekipleri, genç kadının çeşitli yerlerinden bıçaklandığını ve ağır yaralı olduğunu gördü. Nurali K. gözaltına alınırken, yaralı kadın ise Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Genç kadın hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ülkemizde kadınlar hemen her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor. Sadece 2013 yılında 214 kadın ve 10 kız çocuğu erkekler tarafından öldürüldü. Aynı erkekler 167 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu, 241 kadın ve kız çocuğuna şiddet uyguladı, 161 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

Bahanesi Namus!

Kadın cinayetlerinin gerekçeleri ise şöyle sıralanıyor: Namus cinayetleri yüzünden ortalama 5 kadın, nefret (cinsiyet ve etnik, dini grup ayrımcılığı) yüzünden 6 kadın, aile içi ve eş cinayetleri yüzünden 294 kadın hayatını kaybetti. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Avukat Serap Yiğit Erkuş, kadın cinayetlerinin yüzde 1.400, namus ve töre adına, işkence, öldürme, intihara zorlamaların ise yüzde 25 artığını vurguladı ve “AİHM aile içi şiddet nedeniyle ceza alan ilk ülke Türkiye’dir” dedi.

2009 yılından itibaren Adalet Bakanlığı tarafından istatistikler kamuoyu ile paylaşılmıyor. Ancak 2008 yılından bu yana şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınlar için dijital bir anıt oluşturularak, anitsayac.com adresinden yıllık ölüm oranları rakamlar, mağdurelerin isimleriyle birlikte açıklanıyor.

Medya takip ajansı Interpress’in, ‘Kadına Şiddet’ konulu araştırmasında ortaya çıkan veriler kadına yönelik şiddetin azalmadan devam ettiğini gösterdi. 2015’in ilk altı ayında yazılı basında yayınlanan kadına yönelik şiddet haberi sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65’ten fazla artış göstererek günde ortalama 277 vaka ile 50 bini geçtiği belirlendi.

Araştırma, Ocak ayından bu yana kadınlara yönelik sözlü, fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik olmak üzere çeşitli şiddet uygulamalarının yazılı basında geniş bir şeklide yer aldığını ortaya çıkardı.  Ulusal, bölgesel ve yerel iki bini aşkın gazete ile dergide çıkan haberlerin tek tek incelendiği araştırmada, geride bırakılan altı ay boyunca kadına yönelik şiddet haberlerinin toplamda 51 bin 847’ye ulaştığı belirlendi.

 Peygamber Efendimiz; “Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en hayırlı olanlarınızdır. Kadınlarınıza karşı hayırlı olmayı birbirinize tavsiye edin”2 buyurmuştur. Kur’an ve sünnete göre bir hayat yaşadığımızda, göreceğiz ki ne ciddi anlamda psikolojik travmalar, ne aile içi şiddet, ne ihanet ne de haksızlık olacaktır. Çünkü Allah korkusu bütün kötülüklerin önünde bir perdedir. Kadınlarımızın İslami bir eğitimden geçerek, hak ettikleri değeri görmeleri, asli vazifeleri olan öncüler yetiştirme görevini yeniden hatırlamaları, toplumun ıslahında üzerlerinde düşen görevleri yapmaları temennisiyle…

1- Ebu Davud

2- Müslim