Güncel Analiz

Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’den Gündeme Dair Analizler

Paylaş:

Alparslan Kuytul Hocaefendi, uzun yıllardır Türkiye ve Dünya gündemine dair birçok meselede kendisine sorulan sorulara cevaplar veriyor. 20 yılı aşkın bir süredir tefsir derslerine devam eden ve sonrasında dinleyicilerden gelen sorulara cevap veren Hocaefendi, Kur’an ve Sünnet çerçevesinde yapmış olduğu analizlerinde yıllardır isabet etmekte ve haklı da çıkmaktadır.

İşte ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylara ilişkin sıcak başlıklardan oluşan, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin gündeme dair çarpıcı analizlerinden bazı satır başları:

MAVİ MARMARA DAVASI’NIN DÜŞÜRÜLMESİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?1

Vicdana Göre Değil Talimatlara Göre Hüküm Veriliyor               

Şehit aileleri ve İHH’nın Mavi Marmara gemisiyle ilgili açtığı dava Hükümet tarafından düşürüldü. Türkiye’nin geldiği noktaya bakın. Dün İsrail’e külhanbeylik yapanlar bugün İsrail’le dost oldular, orada büyükelçilik bile açtılar. İsrail de burada büyükelçilik açtı ve İsrail’deki yangına, buradan yangın söndürme uçakları bile gönderildi. Her türlü güzel münasebetlere devam ediliyor. Hâlbuki İsrail, Filistin’de ezanı bile yasaklamak istiyor. İsrail bugün eskisinden daha zalim! Ne değişti de Hükümet tavır değiştirdi? Dün İsrail’e, ‘zalimler, teröristler’ diyenler ne oldu da bugün ‘İsrail’le dostuz’ diyorlar? Devlet olarak kendileri vazgeçtikleri gibi, İHH’nın ve şehit ailelerinin de mahkemelerini düşürüyorlar. Nasılsa mahkemeler ellerinde, vicdana göre değil talimatlara göre hüküm veriliyor.

Kim bir daha, bu devletin, Hükümetin yönlendirmesiyle gemiye, uçağa, trene, otobüse biner de böyle çatışma bölgelerine gider artık? Kendi şehit ailelerini susturan bir devlete, Hükümete daha kim güvenir? Mahkeme bile açamıyoruz. Bilmediğimiz bir takım operasyonlar yapılıyor ve mahkeme açmak bile engelleniyor. Şehit ailelerinin önü kapatıldı, artık mahkeme de açamayacaklar.

Türkiye-İsrail Anlaşması’nda, ‘20 milyon dolar tazminat’ diyerek yalan söylüyorlar. İsrail, Türkiye’ye bir kuruş tazminat vermedi. Lütuf olarak veriyor. Size o zaman okuduğum Türkçe metinde, bu kelime (exgratia) İngilizce olarak yazılıyor. Anlaşma Türkçe, ama kimse anlamasın, halk tazminat zannetsin diye lütuf manasına gelen bu kelime İngilizce olarak kullanılıyor.

Biz koskoca devletiz; 20 milyon dolar ne ki? Türkiye’nin buna ihtiyacı mı var? İsrail, lütuf dediği halde bunu aldılar. ‘Lütuf’ öyle mi? Kanı olanların kanına dokunur. “Al o parayı, çal başına!” diyeceklerine, kabul ettiler. Ondan sonra benim konuşmamı istemiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar ama ‘kimse konuşmasın’ istiyorlar. Bir memlekette herkes susarsa, o memleketin batması haktır.

 

Yapılan Yanlışlar Başka Yanlışlara Sebep Oluyor

Türkiye bu hale geldi. Yapılan yanlışlar başka yanlışlara sebep oluyor. Bu yanlışlar yüzünden İsrail’e çok tavizler vermek zorunda kaldık. Çünkü Türkiye yaptığı yanlışlar yüzünden yalnızlaştı. Şimdi, yalnızlıktan kurtulabilmek için taviz veriyor. Ama İsrail, aldığı bütün tavizlere rağmen hiç geri adım atıyor mu, daha doğrusu hiç yumuşuyor mu? Ezanı bile susturmaya çalışıyor.

Diyanet, Cuma hutbesinde ne yayınladı; sivil toplum kuruluşları güya yardım toplayacak, toplanan yardımlar Halep’e gönderilecekmiş. Zaten yapacakları ancak bu kadar; bulgurla pirinç göndermek. Vuran Rusya ve onun adamı olan Beşar Esed! Rusya’yla dost oldular. Neden onlara sözleri geçmiyor? Demek ki güçleri bu kadar… Madem güçleri bu kadar, neden kendilerini çok güçlü sanıyorlar? Neden çok güçlü bir devletmiş gibi politikalar izlemeye kalkışıyorlar? Ortadoğu’ya yön vermeye kalkıyorlar ama buna güçleri yok. Halep saldırılarını bile engelleyemiyorlar. Onlar değil miydi sivil toplum kuruluşlarını bitirmeye çalışan, bütün cemaat ve vakıfları bitirmeye çalışan? Şimdi sivil toplum kuruluşlarından mı yardım toplayıp Halep’e gönderecekler?

 

1. https://www.tvfurkan.com/mavi-marmara-davasinin-dusurulmesini-nasil-degerlendiriyorsunuz_6b66397dd.html

 2. https://www.tvfurkan.com/suriyede-yasanan-savasta-iranin-yanlislarini-dile-getirmediginizi-soyleyenlere-ne-cevap-verirsiniz_441affd13.html