Özel Haber

Özel Haber

Paylaş:

23 Nisan’da gerçekleştirilmek istenen

Kutlu Doğum konferansının iptali üzerine

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı şu basın açıklamasını yayınladı.

FURKAN EĞİTİM VE HİZMET VAKFI BASIN BİLDİRİSİ

 

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı kurulduğu 1994 yılından bu yana ümmetine, vatanına ve milletine hizmet etmeyi şeref bilen, yetiştirdiği ahlaklı ve dindar nesil ile halkına ümit vadeden bir İslami Harekettir. Vakfımız, bu hayırlı çalışmalarıyla değerli halkımızın da teveccühünü kazanmıştır.

 

FURKAN VAKFI’NA ENGEL!

 

Vakfımızın kurucusu Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi gençlik yıllarında başladığı İslam’a hizmet çalışmalarını azim ve kararlılıkla sürdüren değerli bir âlimdir. 22 yıldır ülkemizin birçok ilinde ve Avrupa’da olmak üzere yüzlerce konferans gerçekleştirmiştir. Halkımızı bilinçlendirmek ve Kur’an’ın mesajını her yerde duyurmak için yaptığı bu konferanslarda devlete-millete zarar verecek hiçbir kötü olay yaşanmamıştır. Fakat ne yazık ki, bu konferanslar AK Parti döneminde, Nisan 2014 yılından bu yana çeşitli yollarla engellenmektedir.

 

SPOR SALONLARINDA KONFERANS YAPMA YASAĞI!

 

Spor salonlarında yapılan konferansların iptal süreci, ilk olarak 25 Mayıs 2014’te “İstanbul’un Fethi” konulu konferansın son anda iptali ile başladı.  Konferans, önceden izin alınmış ve anlaşması yapılmış olmasına rağmen, hiçbir haklı gerekçe gösterilmeden konferansa iki gün kala, Cuma günü mesai bitimine yakın bir zamanda AKP’li İstanbul Bağcılar Belediyesi tarafından iptal edildi. O günden itibaren Türkiye’nin tüm illerinde; Spor Bakanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve hatta tüm bakanlıklara bağlı salonlarda konferans yapılmasına izin verilmedi.

 

YETMEDİ; DÜĞÜN SALONLARI DA ENGELLENDİ!

 

Konferanslarını düğün salonlarında yapmaya mecbur bırakılan Furkan Vakfı zaten sığmadığı ve zorluklarla yerine getirmeye çalıştığı bu konferanslarda da engellemelerle karşılaştı. Bir müddet sonra düğün salonu sahiplerinden; “bazı güçler tarafından çok ciddi tehditler alıyorum” diyerek verdiği salonu iptal etmek isteyenler ve son anda iptal edenler oldu. Bununla da kalınmadı tüm şehirlerde afişler toplandı, afiş dağıtan arkadaşlar tehdit edildi, karakola çağrılarak ifadeleri alındı hatta darp edilerek ellerindeki el ilanları zorla alınanlar bile oldu.

 

TARİH ŞUNLARI YAZDI;

 

İslam’a hizmet amacıyla gayret eden Furkan Vakfı’nın; bayan konferansları da dâhil 100’den fazla konferansı iptal edildi, 100’den fazlasının da afişleri toplandı. Mensuplarına binlerce liralık cezalar kesildi. Ayrıca, düğün salonu sahipleri ve konferansı yayınlamak isteyen televizyon kanalı sahipleri tehdit edildi. Bunun sonucunda Furkan Vakfı’nın, hiçbir maddi karşılık beklemeksizin; İslam davası için gece-gündüz çalışan fedakâr mensupları, yine Müslümanlar eliyle maddi-manevi zarara uğratıldı.

 

 

KUTLU DOĞUM ORGANİZASYONUMUZ SON ANDA İPTAL EDİLDİ!

 

Son olarak da kutlu doğum konferansımız iptal edildi. 23 Nisan 2017 Pazar günü saat 18.30’da Adana’da düzenlemeyi planladığımız “Model İnsan Hz. Peygamber” konulu Kutlu Doğum Programımız son anda valilik tarafından iptal edildi.

Programımız için Aqualand Kır Düğün Salonu tahsis edilip, tüm duyuru çalışmaları bu adres üzerinden yoğun bir şekilde yapılmıştı. Ancak ilginç bir şekilde düğün salonu sahibi, bir takım kimseler tarafından tehdit edildi ve ardından program için tahsis edilen yer, Adana Valiliği tarafından iptal edildi. Ancak Furkan Vakfı olarak, programımızı Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirmek için Adana Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nu kullanmayı talep ettik. Büyükşehir Belediyesi’nden izin alınmasına rağmen, yaklaşık 10 bin kişinin katılımının beklendiği konferansımızın orada da yapılmasına izin verilmedi. Bütün hazırlıkların yapılmış olmasına rağmen, Adana Valiliği’nin son anda verdiği iptal kararlarını şiddetle kınıyoruz.

 

İSLAMİ HAREKETLERE DARBE VURULAN BİR DÖNEM!

 

Kendilerine yapılan engellemelerde fikir özgürlüğünü her türlü yolla savunarak baskı ve engellemeleri kınayan AK Parti Hükümeti, Furkan Vakfı’nın konferanslarını 3 yıla yakındır çeşitli yollarla engelliyor ya da son anda iptal ediyor. Furkan Vakfı yetkilileri ve gönüllüleri olarak bunu 3 yıldır gündeme taşıdığımız halde, hiçbir çözüm getirilmediği gibi her geçen gün yapılan engellemeler de artarak devam etmektedir. Yıllardır birçok ilde çeşitli engellemelerle karşılaştığımız halde Vakfımızın Genel Merkezi’nin bulunduğu Adana’da böylesine bir engelleme ile ilk defa karşılaşmaktayız.

Adana Valiliği’ne bu kararı verdirtenler, sadece bir konferansı iptal etmediler; bu kadar emeği, masrafı ve hazırlığı görmezden gelerek bir kez daha binlerce insanın hakkına girdiler. Ayrıca bu engellemeler sadece bizimle sınırlı kalmayıp başka grup ve cemaatlere de yapılmakta, bu şekilde bir çete tarafından İslami hareketlere darbe vurulmaya çalışılmaktadır! Bize ve mücadelemize zulmedip, haksız engellemelerle bu sıkıntıları yaşatanlar, Türkiye tarihine; “İslami konferans ve çalışmalara darbe vuranlar”olarak geçeceklerdir.

 

KIYMETLİ HALKIMIZ,

 

Yapılan bu zulmü, siz duyarlı halkımızın vicdanına ve Rabbimize havale ediyoruz. Furkan hareketi mensupları olarak bizler, üç yıldır hiç bir haksızlığa boyun eğmedik ve her defasında elbirliği ile hakkımızı almaya çalıştık. Allah’ın izni ve yardımıyla bundan sonra da haksızlığa boyun eğmeyecek, baskı ve engellemelere rağmen yolumuza daha sağlam adımlarla devam edeceğiz. İslami faaliyetlere sürekli darbenin vurulduğu bu günleri unutmayacağız ve asla unutturmayacağız! İslam Medeniyetini kuruncaya kadar bu yolda mücadeleye devam edeceğiz...

İslami hareketi bitirmek isteyenler bilsinler ki: Hakikat güneşi balçıkla sıvanamayacak kadar yücedir. Bu hakikat güneşi, eninde sonunda batılın ve zulmün karanlık zindanlarını ve hakkı arayan kitleleri aydınlatacaktır. Allah’ın büyümesini istediği bir hareketi, hiçbir güç durduramayacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

FURKAN EĞİTİM VE HİZMET VAKFI YÖNETİMİ

22.04.2017/ADANA