Güncel Analiz

Paris’teki Mizah Dergisine Yapılan Saldırıyı Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Paylaş:

Paris’teki Mizah Dergisine Yapılan Saldırıyı Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Bu ve bunun gibi saldırılar İslam adına yapılmış olamaz. Çünkü bu İslam’a zarar veren bir saldırıdır. Saldırıyı kimler yaptı? Bir eylemi kimin yaptığını anlamak için; kimin işine yaradı, kime zarar verdi ona bakacaksınız. Bunun İslam’a yaramadığı meydandadır. Avrupa ve Amerika’da hızlı bir İslamlaşma var. Bence bu olaylar İslam’ın yükselişini durdurmak amaçlı ve İslam’ı terörist gibi göstermeye dönük. Ben ‘İslam’ın Yükselişi’ konferansında Avrupa’da İslam’a girenlerin sayısını rakamlarla açıklamıştım. Her tarafta İslam’ı merak eden, soran insanlar var.

 Batılı bir gazeteci de “Tabi öldürecekler canım. Biz onlardan milyonlarca insan öldürdük, onlar da bizden birkaç kişi öldürdü, çok mu?” diyor. Bu gazeteci ne kadar samimi bilmiyorum. Elbette Amerika’nın Irak’ta ve Afganistan’da yaptıkları meydandadır. Bu alçaklar milyon milyon öldürüyor. Irak ve Afganistan yerle bir oldu! Suriye’de halkı tahrik ettiler, sokağa döktüler, 500.000 civarında insanın ölümüne sebep oldular. Filistin’de yapılanlar meydanda… Onlar bu kadar yapıyorlar, kimse sorgulamıyor. Bu 12 kişinin ölümünü mü sorguluyorlar? Bu ölümlerden bize bir fayda yok. Ben gerçekten samimi bir İslamî örgütün bunu yaptığını zannetmiyorum. Arkasında bir takım batılı istihbarat örgütlerinin olduğu kanaatindeyim.

11 Eylül olayı gibi, bu mizah dergisine yapılan saldırıda da kapalı noktalar var. Normalde tüm yazarlar yazılarını internet üzerinden gönderirler. Efendimize hakaret içeren karikatürleri çizen o terbiyesiz karikatüristler o gün özellikle oraya çağırılıyor, öldürülmeleri sağlanıyor. Sonra öldürenleri yakalamak için 88 bin polis operasyon yapıyor ve saldırganları ölü ele geçiriyorlar. Devlet onları sağ ele geçirip onlara, bunu kimin yaptırdığını sorması gerekmez miydi? Besbelli ki konuşturmak istemiyorlar. Konuşurlarsa belki de: “Böyle anlaşmamıştık” derler diye korkmuş olabilirler.

Bu bir proje. Adama önce Peygamberimizle ilgili karikatürü yaptırıyorlar. O da kendi davası için mücadele ettiğini sanıyor ve bir karikatür çiziyor. Anlamıyor saf adam. Şöhret ediliyor. Ona karşı her tarafta protestolar yapılmasını sağlıyorlar. Ondan sonra protesto edilen o adam 6 ay sonra öldürülüyor. Böylece İslam karşıtlığı sağlanmaya çalışılıyor.

Avrupa’da tekfirci fikir özellikle yayılmaya çalışılıyor. Almanya’da konferans yaptığımızda benimle Alman Devlet Televizyonu röportaj yapmak istedi. Bana ‘İslam’ı nasıl yaymayı düşünüyorsunuz?’ diye bir soru sordu. Yani silahlı harekete karşı mısınız, değil misiniz? demek istiyordu. Bu röportajı iki gün sonra yayınlamışlar televizyonda. Silahlı bir harekete karşı olduğumuzu ifade edip, ama ‘selefî fikirleri var’ demişler. Hâlbuki biz selefî bir fikre sahip değiliz, tekfirci değiliz ve buna da karşıyız. Neden böyle gösteriyor Alman Devlet Televizyonu? Bütün cemaatleri ‘selefî ‘diye damgalayıp onlara baskı yapılmasını sağlayacaklar.  Bu olayların tesiri ile bize bu yıl vize vermezlerse şaşırmam.

Müslümanların bu olay karşısında eziklik duymaması gerektiğine inanıyorum. Vah vah Müslümanlar kötü görünecek, bize ne diyecekler? demeyin! Siz onlara her lafı söyleme hakkına sahipsiniz. Bunu kimin yaptığı belli değil, ama Irak’ta 1,5 milyon insanı kimin katlettiği belli. 4 milyon yetim çocuk var, 1 milyondan fazla sakat var. Binlerce Müslüman kadının namusu kirletildi. Afganistan ve Filistin’de milyonlarca insanı kimin katlettiği belli. Suriye’de bu olayların arkasında kimin olduğu belli. Siz onları suçlayın! Eziklik duymayın!

Fransa’daki Saldırıya Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ve Diğer Devlet Başkanlarının Toplu Bir Şekilde Tepki Göstermesini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Davutoğlu’nun gitmesi belki orada yaşayan vatandaşlarımızı korumak amaçlı olabilir. Belki orada İslam düşmanlığı ilerlemesin diye bir katkı sağlamış olabilir. Ama oraya gittiği zaman: “Ben buraya kalktım geldim. Peki, siz Irak’ta ve Afganistan’da Amerikan askerleri tarafından, Filistin’de İsrail askerleri tarafından öldürülenler için bize destek verdiniz mi? Hayır! O halde haydi, Amerika ve İsrail’in yaptıklarını da protesto edelim. Alman ve Fransız ırkçılarının yaptığı cinayetleri de protesto edelim.” demeliydi. Müslümanlar terörü lanetleyebilir. Ama onların da bize yaptığı devlet terörünü lanetlemek şartıyla…

Aynı zamanda şunu da söylemek lazım; o dergi Peygamberimize çok terbiyesizlikler yaptı. Bu olaydan sonra daha güvenlikli bir yere geçtiler ve hemen kasıtlı olarak Peygamberimizle ilgili bir karikatür daha yayınladılar. Yani “biz korkmuyoruz” mesajı vermek istediler. Normalde 60 bin tirajı varmış derginin. Ama bu olaydan sonra 3 milyon tane bastılar. Tüm dünyaya dağıtıyorlar. Tabi işin içine biraz da para giriyor. Papa bile ne dedi: “Bu fikir özgürlüğü değil, birisi mesela benim anneme hakaret edecek olsa yumruğu yer.” İslamlaşmayı durdurmak için yapılan bir provokasyon bu. Bunun adına PEGİDA diyorlar. PEGİDA, Avrupa’da yükselen İslam’a karşı bir hareket. İslam yükseliyorsa yükseliyor. Size ne oluyor? Hani siz demokrasi ve özgürlük demiyor muydunuz? İnsanlar İslam’ı seçiyorsa niye rahatsız oluyorsunuz?