Gündem Özel

Terör Mahkemesinden Tahliye

Paylaş:

FURKAN GÖNÜLLÜLERİ 8 KASIM MAHKEME GÜNÜNDE NELER YAŞADI?

8 Kasım’da Türkiye’nin gözü, Adana Bölge Adliyesinde görülen Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin mahkemesindeydi. Sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar Adliye önünde heyecanlı ve ümitli saatler yaşandı. Yurt içi ve yurt dışından katılarak bir araya gelen binlerce kişinin yaşadığı yoğun günün özeti şöyle;

 

Heyecanlı Bekleyiş Sabahın Erken Saatlerinde Başladı

Sevenleri, Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi ilk mahkemesinde yalnız bırakmadı. Yaklaşık 9,5 aylık tutukluluğun ardından gerçekleşen duruşmayı yakından takip eden Furkan gönüllülerinin bekleyişi, sabahın erken saatlerinde başladı. 8 Kasım’da, Adana’nın Yüreğir ilçesinde gerçekleşen duruşmada, Hocaefendi mahkemeye, bulunduğu Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan SEGBİS (ses ve görüntü bilişim sistemi) ile katılırken, sevenleri adliye önünde ve Bolu’da heyecanlı saatler geçirdi. Alparslan Hoca’nın talebelerinden yaklaşık 150 kişi ise 8 Kasım Mahkemesi günü Bolu’da bekleyişteydi.

 

Mahkeme Süreci Sosyal Medya Gündemini De Etkiledi

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri, mahkeme sürecini sosyal medya gündemine taşıdı. Kısa sürede dünya ve Türkiye gündemine girmeyi başaran #AlparslanKuytulaAdalet ve #HepimizAlparslanKuytuluz etiketleriyle, haksız tutukluluk kınandı, yetkililere adalet çağrısı yapıldı. Mahkemeye olan ilgi, etiketlerin gün boyu sosyal medyada yükselmesini sağladı.

Mahkemeden İlk Karar…

İki ayrı dosyadan tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, terör propagandası iddiasıyla yargılandığı mahkemeden tahliyesine karar verildi. Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuksuz yargılanmasına karar verilen Hocaefendi’nin davası 10 Ocak 2019’a ertelendi. Çıkan karar sonrası, umutları daha da artan sevenleri, bekleyişini dualarla sürdürdü. Aynı gün gerçekleşen diğer mahkemeden tahliye edilmesi için 4. Ağır Ceza Mahkemesinin ara kararı beklendi.

Karar Sonrası Semra Kuytul’dan İlk Açıklama Geldi

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin eşi Semra Kuytul mahkemenin kararı sonrası ilk açıklamasını yaptı. Semra Kuytul Hocahanım, “Hocaefendi için 11. Ağır Ceza Mahkemesinden tahliye kararı çıktı. Terör davasına tutuksuz yargılanarak devam edecek olması, terör suçlamasının çok ciddi boyutta olmadığına delildir. En azından bugün terörle yapılan suçlamadan tahliye oldu. Bu bizim için çok önemliydi. Mahkeme bu süreçte tutuklu kalmasını gerektirecek bir gerekçe görmediğini söylemiş oldu. Mutluyuz.”

Tutukluluğunun Devamına…

Alparslan Kuytul Hocaefendi Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada terör suçlamalarından tahliye oldu. Ancak 4. Ağır Ceza Mahkemesinden beklenen karar çıkmadı, tutukluluğunun devamına karar verildi. Akşamüstü açıklanan karar sonucunda, Hocaefendi’nin sevenleri büyük üzüntü yaşadı ve sonuç, Furkan gönüllüleri tarafından şiddetle kınandı.

Mahkeme Kararına Tepki

Adana Bölge Adliyesinin önünde toplanan yoğun kalabalık, mahkemeden çıkan haksız karara tepki gösterdi. Toplanan kalabalık, “Alparslan Hocamız yalnız değildir”, “Zalimler Allah’a hesap verecek” sloganları ile verilen kararı kınadı. Bu haksız tutukluluğun bir an önce son bulması için dua eden Furkan gönüllüleri, çevreye zarar vermeden, bölgeyi olaysız bir şekilde terk etti.

Merkez Cami’de Akşam Namazı

Gün boyu sabırla ve duayla bekleyen Hocaefendi’nin binlerce seveni, mahkeme sonrası, Merkez Cami’de akşam namazlarını eda etmek amacıyla buluştu. Şehir içi ve şehir dışından gelen binlerce kişi, kılınan namaz sonrası Merkez Park’a geçti. Akşam yemeği yiyip cemaatle yatsı namazı kılan topluluk, namaz sonrası hüzünlü bir şekilde ayrıldı.

ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞLERİ

Furkan gönüllülerinin, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin yaklaşık 10 aydır devam eden haksız tutukluluğuna karşı tepki göstermek ve toplumda zulme karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Adana Atatürk caddesinde başlattıkları özgürlük yürüyüşleri, yurt içinde ve yurt dışında devam ediyor. Haksız gözaltılar ile adını daha çok duyuran özgürlük yürüyüşlerine halkın ilgisi gün geçtikçe artıyor.

ALPARSLAN KUYTUL İÇİN ÖZGÜRLÜK YOLCULUĞU

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenlerinden çeşitli şekillerde özgürlük çağrıları gelmeye devam ediyor. 1 Kasım akşamı üç genç Ankara’dan Bolu’ya doğru Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye özgürlük çağrısı ile yola çıktı. Gençlerden biri sağlık sorunları sebebiyle 5. günde yolculuğa son vermek zorunda kaldı. Bunun üzerine iki kişi olarak özgürlük yolculuğuna devam eden gençler, yaklaşık 10 aydır Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye yapılan haksız zulme karşı farkındalık oluşturmak ve tüm zulümleri gündeme getirmek maksadıyla günlerce yürüdüler. Günde 8-9 saat yürüyerek 7 gün içinde yaklaşık 170 km. yol kat ettiler. Soğuk hava şartlarına rağmen özgürlük yolculuğunu hedefe ulaştırmak için azami gayret sarf ettiler ve yolculuk boyunca hiç araç kullanmadılar. 7 günün sonunda Bolu’ya ulaştılar. Gençlerin zulme karşı başlattıkları bu etkinlik sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük bir ilgi ve destek gördü. Semra Kuytul Hocahanım beraberindeki bir grupla kısa süreli olarak gençlerin özgürlük yolculuklarına katılarak Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin selamını iletti.

#AdaletArayışıSınırlarıAştı

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Avrupalı yüzlerce seveni, özgürlük mitingi düzenlemeye devam ediyor. İlki Almanya Hamburg’da, 2.si Dortmund’da, 3.sü ise Berlin’de gerçekleşen protesto gösterisine yüzlerce Furkan gönüllüsü katıldı. Şiddetli soğuğa rağmen gerçekleşen yürüyüşün ardından iki dilde basın açıklaması yapıldı. Açılan #AdaletArayışıSınırlarıAştı etiketi ise gördüğü yoğun ilgiyle TT listesinin en üst sıralarında yer aldı.

ÖZGÜRLÜK İÇİN GÜVERCİN UÇURDULAR

Bolu F Tipi Cezaevine görüş için giden Semra Kuytul Hocahanım ve destek amaçlı Bolu’da bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri özgürlük adına “Alparslan Hocamız Serbest Kalmalı” sloganları eşliğinde Bolu’da beyaz güvercin uçurdu. Hocaefendi’nin Ankaralı ve Manisalı talebe ve sevenleri de Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin özgürlüğüne kavuşması adına beyaz güvercin uçurdu.

ZULÜM SON BULMADI… NÖBETE DEVAM!

Furkan gönüllüleri, 4 aydır her Pazar günü ‘Alparslan Kuytul Hocaefendi ile aynı saatte kitap okuma etkinliği’ düzenleyerek ülkemiz çapında zulme ve haksızlıklara karşı farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Çoğu zaman Hocaefendi’nin evinin önünde bazı haftalar ise Adana Merkez Parkta bir araya gelen yüzlerce Furkan gönüllüsü, başta Alparslan Kuytul Hocaefendi olmak üzere tüm mazlumlar adına meşru dairede faaliyetlerine devam ediyor. Merkez Parkta bir araya gelen yüzlerce Furkan gönüllüsü, yoğun yağmura rağmen yerlerinden ayrılmayarak adalet taleplerini bir kez daha yenilediler.

ZULME KARŞI ÇAY-KAHVE ETKİNLİĞİNE DEVAM!

8 Kasım mahkeme öncesi Furkan gönüllüleri, çaykahve içme etkinliği esnasında ‘Hocamsız içtiğimiz son çay olsun’, ‘Hocamsız geçirdiğimiz son çarşamba olsun’ diyerek zulmün son bulmasını istemişlerdi. 4. Ağır Ceza Mahkemesinden tahliye kararı çıkmaması üzerine haksız tutukluluğu devam eden Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin yüzlerce seveni, bir kez daha aynı azim ve özlemle yılmadan, yorulmadan zulme farkındalık olması için çay-kahve içme etkinliği gerçekleştirdiler. Ülkemizde yapılan zulümler bitene dek mücadeleye devam edeceklerinin mesajını verdiler.

TÜRKİYE 9,5 AY SONRA İLK KEZ ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’NİN SESİNİ DUYDU

Semra Kuytul Hocahanım’ın, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin cezaevinden ailesiyle yaptığı telefon görüşmelerinin ses kaydını sosyal medya hesabında paylaşması üzerine Türkiye 9,5 ay sonra ilk kez Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sesini duydu. Hocaefendi’nin cezaevinden gelen ses kayıtları ise Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Telefon görüşmelerinin başında “Ben Alparslan Kuytul” demesi gerektiği için her konuşmasına ben Alparslan Kuytul diyerek başlayan Hocaefendi’ye ithafen açılan #BenAlparslanKuytul etiketi ise halktan gördüğü yoğun ilgiyle TT listesinin en üst sıralarında uzun süre yer aldı.

ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’NİN TALEBELERİNDEN İSRAİL ZULMÜNE KARŞI BASIN AÇIKLAMASI

Katil İsrail’in Filistin halkına karşı arttırdığı zulüm ve işgalleri protesto etmek amacıyla Adana, Ankara, Elazığ ve Gaziantep’te bir araya gelen Furkan Gönüllüleri basın açıklaması yaptı. “Katil İsrail Filistin’den Defol, Hamas’a Selam, Direnişe Devam” sloganları atan gönüllüler, Gazze halkına destek mesajı verdi. Protestolarını dualarla bitiren gönüllüler, Yüce Allah’tan Filistin halkına yardım etmesini, onları muzaffer eylemesini ve İsrail’i ise kahretmesini niyaz etti. Furkan gönüllüleri, açtıkları #GazzemYanıyor etiketiyle de sosyal medya üzerinden zulme karşı tepkilerini dile getirdiler.

FURKAN VAKFI BAŞKANINA HÜCRE ZULMÜ

Yaklaşık 10 aydır İzmir Ödemiş Cezaevinde haksız bir şekilde tutuklu bulunan Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün hukuksuz bir muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz Beyefendi’nin, henüz mahkeme karşısına çıkmadığı ve yargılanmasına başlanmadığı halde İzmir Ödemiş T Tipi Cezaevinde ağırlaştırılmış müebbet hükmünü giyen ve disiplin cezası alan mahkûmların konulduğu hücreye atıldığı bilgisi gündemi sarstı ve halkın sert tepkisine neden oldu. Alagöz Beyefendi’nin hücreye atılmakla beraber sıcak suya ulaşmasının engellendiği, havalandırmaya çıkma hakkının kısıtlandığı da öğrenildi. Herhangi bir disiplin suçu işlememesi ve kendi kaldığı koğuştan ayrılmak istememesine rağmen yaklaşık 10 gardiyanla zorla tek kişilik koğuşa atılmış olması herkeste derin bir üzüntü meydana getirdi ve bu zulüm avukatları harekete geçirdi. Furkan gönüllülerinin, vakıf başkanlarına yapılan zulme tepki göstermek amacıyla açtıkları #FVBaşkanına Zulüm etiketi ise gördüğü yoğun ilgiyle Türkiye gündemine yükseldi.

AHDE VEFA PROGRAMINA YOĞUN KATILIM

10 aydır haksız bir şekilde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin talebe ve sevenleri Adana’da büyük bir buluşma gerçekleştirdi. 8 Kasım Mahkemesinden önce Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye Adalet İsteyen Öncü Nesil, bir kez daha bir araya geldi. Bayan, erkek, yaşlı, genç, çocuk her kesimden insanın bir araya geldiği ‘Ahde Vefa Gecesinde’ birbirinden anlamlı etkinlikler yer aldı.

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNE HUKUKSUZ ENGELLEMELER

Yaklaşık 10 aydır haksız bir şekilde özgürlüğü elinden alınan Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye meşru çerçevede özgürlük isteyen sevenlerinin özgürlükleri kısıtlanmaya devam ediyor. Meşru zeminde etkinliklerini devam ettireceklerini ifade eden gönüllüler, neredeyse attıkları her adımda bir polis engeli ile karşılaşıyor. Çeşitli şehir ve ilçelerde duvara yazı yazan, balon uçuran, özgürlük simgeli atkı takan, atkıyla yürüyen, atkıyla kitap okuyan, lokum dağıtan, stiker takan, konvoy oluşturan, bisiklet süren yüzlerce kişi gözaltına alınarak, para cezaları kesilerek mağdur edildi. Bu süreçte Ankara’da özgürlük simgeli atkıyla yürüyen 56 kişiye toplamda 14.504 lira idari para cezası da kesilirken Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye özgürlük isteğinden dolayı 500’den fazla kişi de gözaltına alındı.