Gündem Özel

Adalet Yerle Yeksan!

Paylaş:

Alparslan Kuytul Hoca ile beraber 45 kişinin yargılandığı mahkemenin ilk gününde görülen duruşmada, gün boyu Alparslan Kuytul Hoca ile birlikte 11 Furkan Gönüllüsünün ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye ara verildi. Hocaefendi’nin yurt içi ve yurt dışından gelen sevenlerinin büyük bir kısmı mahkemenin gerçekleştiği Adana Merkez Adliye binasının önünde beklerken bir kısmı da Alparslan Hoca’nın bulunduğu Bolu’nun girişinde “BU DOSYA SUÇ DOSYASI DEĞİL SUS DOSYASI” ve “ALPARSLAN HOCA ONURUMUZDUR” yazılı dev pankartlar açarak adil yargı için bekledi. Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye özgürlük için 18 Ocak’ta Hatay/İskenderun’dan Adana’ya yürümeye başlayan iki Furkan Gönüllüsü ise o gün Adana’ya giriş engeli yaşadı.

23 OCAK: MAHKEMENİN 2.GÜNÜ

Adana Merkez Adliyesinde görülen duruşmanın ikinci gün oturumuna Adana Kürkçüler Cezaevinde bulunan Veysel Dörtgöz ve bazı tutuksuz Furkan Gönüllüleri ile avukatları gelirken, Alparslan Kuytul Hoca ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz ise tutuklu bulundukları Bolu’daki cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Yargılanan 13 Furkan Gönüllüsü de suçlamaların hepsini reddederek, suçsuz olduklarını ifade etti. Mahkeme heyeti, yargılanacak diğer Furkan Gönüllülerinin savunmalarının alınması için duruşmayı ertesi güne erteledi.

24 OCAK: MAHKEMENİN 3.GÜNÜ

Bolu Cezaevi’nden SEGBİS ile Adana’da görülen duruşmaya katılan Alparslan Hoca, hakkındaki asılsız suçlamaları reddederek beraatını talep etti. Alparslan Kuytul Hoca, Veysel Dörtgöz, Ali Alagöz hakkında tahliye kararı verildi. Diğer kişilerin ise mal varlıkları üzerindeki tedbir ve adli kontrol şartının kalkması için kararın daha sonra açıklanacağı bildirildi. Kararın açıklanmasının ardından yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Adana Adliyesi çevresinde zararsızca bekleyen Alparslan Hoca’nın binlerce seveni sloganlar ve tekbirlerle bulundukları caddeyi inletti. Alparslan Hoca’nın tahliye edilmesi sonrası adliye binası önünde avukatları açıklama yaptı. Alparslan Hoca’nın tahliye haberini alan sevenleri şükür namazı kıldı! Gelen tahliye kararıyla Alparslan Kuytul Hocaefendi, Ali Alagöz ve Veysel Dörtgöz 24 Ocak’ta serbest bırakıldı. Adana Kürkçüler Cezaevinde tutuklu yargılanan Veysel Dörtgöz’ün tahliye haberini alan binlerce Furkan gönüllüsü Cezaevinin önüne gitmek için yola çıktı. Kilometrelerce uzunlukta karşılama konvoyu oluştu. Binlerce Furkan Gönüllüsünün oluşturduğu konvoy eşliğinde Veysel Dörtgöz evine bırakıldı.

ADANA EMNİYETİ TAHLİYE SEVİNCİNİ ZEHİR ETTİ

Alparslan Hoca’yı karşılamak için Adana’nın 3 farklı noktasında toplanan binlerce seveni Emniyetin haksız müdahalesine maruz kaldı. Alparslan Hoca’nın kendisini karşılamaya gelen sevenlerine selam verip kısa konuşma yapmasına müsaade edilmedi. Saatlerce Adana gişelerinde bekletilen Alparslan Hoca, Emniyet mensuplarıyla yaptığı uzun mülakattan sonra Emniyetin de izni ile nihayet sevenlerine ulaştı. Evinin önünde toplanan bir diğer kalabalık grup ise Emniyetin ağır güvenlik önlemleri ile kuşatıldı. Emniyet, Alparslan Hoca’nın evinin önünde toplanan kalabalığın çevresini TOMA’lar, akrep, zırhlı araçlar ve onlarca çevik kuvvet ekibiyle kapatarak baskı yaptı. Polis araçlarının aynı anda siren seslerini açması ile sevenlerinin Alparslan Hoca’nın sesini duyması engellendi. Alparslan Hoca siren seslerini açan polislere tepki göstererek “Yazıklar Olsun! Tıpkı müşriklerin Peygamberimize yaptığının aynısını bana yapıyorsunuz” dedi. Cuma vaktinin gelmesi ile kendisini karşılamak için gelen sevenleri ile beraber Merkez Cami’ye yürüyen Alparslan Kuytul Hoca 350 gün sonra ilk defa binlerce kişilik cemaatle Cuma namazını kıldı.

ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ TEKRAR TUTUKLANDI

Tüm suçlamalardan tahliye edilerek 24 Ocak’ta serbest bırakılan Alparslan Kuytul Hocaefendi, TEM tarafından evine yapılan baskın sonucu 25 Ocak Cuma akşamı tekrar tutuklanarak Bolu’ya gönderildi. Eve baskın yapan polis ekipleri evde bulunan misafirlere fiziksel şiddette bulunarak herkesi yaka paça evden uzaklaştırdı. Polis, evdeki misafirleri dışarı çıkardıktan sonra evde arama yaptı. Ayrıca Alparslan Hoca ile birlikte Bolu Cezaevinden tahliye edilen Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün evine de baskın düzenlendi. Alparslan Hoca’nın eşi Semra Kuytul ise evde arama yapmak isteyen polis memurlarının araması esnasında evden çıkarak bu usulsüz aramaya tepki gösterdi. Alparslan Kuytul Hoca duruşma savcısının itirazı üzerine haksız bir şekilde tutuklanarak tekrar Bolu Kapalı Cezaevine nakledildi. Bunun üzerine, Alparslan Hoca’nın Avukatı Adem Tural tahliye talebiyle Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına başvurdu. Avukat Adem Tural, kendisine yöneltilen sorular üzerine Alparslan Hoca’nın TEM baskınıyla evinden alındığı gece bilgi almak için gittiği Emniyette maruz kaldığı sert ve hukuksuz muameleyi anlatarak konuyla ilgili Adana Baro’sunu bilgilendirdiğini ve suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Baro Adem Tural’a yapılan saldırıyı kınadı.

3 GÜN SÜREN YOĞUN POLİS ABLUKASI

Tahliyesinden saatler sonra tekrar tutuklanan Alparslan Hoca’nın evinin önündeki yoğun polis ablukası 3 gün boyunca devam etti. Apartmana geçişi engelleyecek şekilde park edilen polis araçları, apartman sakinlerini ve komşuları tedirgin etti. Ara ara çalıştırılan TOMA sesi ise çevrede bulunan apartman sakinlerinin gündelik yaşamlarını olumsuz etkiledi. Mahalle sakinleri, polis araçları ve TOMA’lar sebebiyle araçlarını park etmekte zorluklar yaşadı.

Semra Kuytul Hocahanım, evinin önündeki bu ablukaya tepki vermesinin üzerine Adana Emniyeti tarafından evininin önünde gözaltına alındı. Evinin önünden gözaltına alınan Semra Kuytul Hocahanım ve beraberindeki 9 kişi, 7 saat sonra serbest bırakıldı.

ÖZGÜRLÜK VE ADALET İÇİN TEKRAR YÜRÜYORLAR

Alparslan Hoca’nın sevenleri, yaptıkları yürüyüşlerine zulüm bitene kadar devam edeceklerini ifade ettiler. Adana’da ve Ankara’da düzenli olarak yapılmış olan özgürlük yürüyüşleri Alparslan Hoca’nın siyaseten tekrar tutuklanmasının üzerine kaldığı yerden devam ediyor. Bolu Cezaevinde kalan Alparslan Hoca’yı ziyarete giden eşi Semra Kuytul ara ara Ankara’daki özgürlük yürüyüşlerine de katılmayı ihmal etmiyor.

‘Alparslan Kuytul’a Özgürlük’ yazılı atkılarla yürümeleri sebebiyle mahkemeye çıkan 14 kişi hakkında karar verildi. Yaptıkları yürüyüşün zararsız bir adalet arayışı olduğunu söyleyen 14 kişi ayrı ayrı savunmalarını yaparak beraatlarını talep etti. Savunmaları dinleyen hâkim ise özgürlük için yürüyen 14 kişinin beraatına karar verdi. Elazığ Fırat Üniversitesi öğrencisi ise özgürlük simgeli atkıyla bisiklet sürmesi gerekçesiyle Yüksek Öğretim Kurumu tarafından bir hafta uzaklaştırma cezasına çarptırıldı.

Almanya ve Danimarka’da dört farklı noktada eş zamanlı başlatılan özgürlük yürüyüşlerine kadın, erkek yüzlerce kişi katıldı. Dortmund, Hamburg, Münih ve Kopenhag’da gerçekleştirilen yürüyüşler ile Alparslan Hoca’ya özgürlük isteniyor.

HOCAEFENDİ’NİN YÜZLERCE SEVENİ, ANLATMAYA DEVAM EDİYOR

Tevhid davasının savunucusu ve doğruları korkusuzca söylemesiyle tanınan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri bulundukları şehirlerde Alparslan Hoca’nın haksız tutukluluğuna son verilmesi adına gül dağıtarak halktan dua istedi. Furkan Gönüllüleri, devlet kurumlarının Alparslan Kuytul Hoca’yı ve Furkan Vakfı’nı aklayan raporlarından oluşan broşürle kapı kapı, cadde cadde gezerek yaşadıkları mağduriyetleri ve yapılan zulümleri anlatmaya devam ediyor.

Bu amaçla birçok yazarı ve vakfı ziyaret eden Alparslan Hoca’nın sevenleri, Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’ya, Avukat Ali Aktaş’a, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e, Gazeteci-Yazar Hakan Albayrak’a, eski Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener’e, Aksa İlim ve Davet Merkezi kurucusu Hamza Er’e, Karar Gazetesi yazarlarından Mustafa Karaalioğlu, Taha Akyol, Mehmet Ocaktan ve Yıldıray Oğur’a, Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren’e, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Genel Başkanı Rıdvan Kaya’ya, Yazar Musa Özer ve Haksöz Haber yazarlarından Bahadır Kurbanoğlu’na, Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Ali Öner ve Genel Sekreter Yardımcısı Nuri Yılmaz’a, Mazlumder Ankara Şube Başkanı Abdurrahman Ünlü’ye ziyarette bulundu.

Yapılan görüşmelerde, tahliye edildikten saatler sonra siyaseten tekrar tutuklanan Alparslan Kuytul Hoca ve sevenlerinin maruz kaldığı hukuksuzluklar konu edildi. Ayrıca Furkan Gönüllülerinin itidalli duruşlarını ve hak arayışlarını takdir ettiklerini ifade eden yazar, gazeteci, aydın, kanaat önderi, siyasetçi ve diğer tanınmış şahsiyetler birlik ve beraberlik mesajları verdi. Görüşmelerin hemen hepsinde ise Müslümanların zorlu bir süreçten geçtiği hatırlatılarak “İnşallah bugünler de geçecek, Allah yardımcımız olsun” temennilerinde bulunuldu.

22 NİSAN DAVASI BİR KEZ DAHA ERTELENDİ

22 Nisan 2017 tarihinde Emniyet görevlilerinin Furkan Gönüllülerine haksız müdahalesinden sonra açılan davanın 24 Ocak’ta gerçekleşen duruşması sonucu mahkeme bir kez daha ileri bir tarihe ertelendi. Dava 17 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşecek.

HAKSIZ GÖZALTI MAĞDURLARI AÇTIKLARI TAZMİNAT DAVALARINI KAZANIYOR

Haksızca gözaltına alınan 3 kişi daha açtığı tazminat davasını kazandı. Ankara’da Alparslan Hoca’ya özgürlük için yürürken haksızca gözaltına alınan bir Furkan Gönüllüsü ve Bolu’da haksızca gözaltına alınan bir kişi daha açtığı tazminat davasını kazandı. Hâkim, gözaltına alınan kişinin mağdur edildiğine karar verdi. 30 Ocak 2018’de yapılan şafak operasyonunda gözaltına alınan ve 10 gün boyunca nezarethanede tutulan bir Furkan Gönüllüsünün ise aldığı takipsizlik kararı sonrası açtığı davada, mahkeme tazminat ödenmesine hükmetti.

NAMAZ ÇIKIŞI LOKUM VE ÇORBA DAĞITIP DUA İSTEMEYE DEVAM EDİLİYOR

Alparslan Hoca’nın yurt içi ve yurt dışındaki sevenleri Cuma namazı çıkışı lokum dağıtarak dua istedi. Ankara’da üç ayrı camide ve Konya’da yapılan çorba ikramı etkinliğinde tüm mazlumlar ve Alparslan Hoca’nın haksız tutukluluğunun sona ermesi için dualar edildi. Ankara’da vatandaşlara çorba ikramı yapan 7 kişi ise Emniyet tarafından gözaltına alındı. Çorba ikramı için Ankara Büyükşehir Belediyesi KUDEM’den gerekli izinleri almalarına rağmen bu haksız engelleme ile karşılaşan vatandaşlar 1.5 saatlik gözaltının ardından serbest bırakıldı.

ZULMÜN YIL DÖNÜMÜNDE BİR ADLİ İŞLEM DAHA

Alparslan Kuytul Hoca’nın haksız tutukluluğunun üzerinden bir yıl geçmesi sebebiyle Adana Atatürk Parkında sessiz ve zararsız bir şekilde pankart açan ve aralarında bu zulmü kınamak isteyen Alparslan Kuytul Hoca’nın eşi Semra Kuytul Hocahanım’ın da bulunduğu onlarca seveni hakkında adli işlem başlatıldı. 3 Şubat Pazar günü yapılan etkinlikte ise Alparslan Kuytul Hoca’nın sevenleri zulme farkındalık oluşturmak amacıyla kitap okuma etkinliği gerçekleştirdikten sonra yaşanan son olaylar üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Alparslan Hoca’nın dosyaları hakkında dile getirdiği “suç değil sus dosyası” tespitine binaen basın açıklamasına ağızları bantla kapatılmış olarak gelen sevenleri “susturma” projesine dikkat çekti.

BİR GÜNDE İKİ GÖZALTI

Semra Kuytul Hocahanım 366 gündür haksız bir şekilde tutuklu bulunan eşi Alparslan Kuytul’a özgürlük için taktığı atkısını çıkarmadığı için yanındaki bir bayan ile birlikte Ankara’da gözaltına alındı. Daha sonra Hocahanım, kesilen 320 liralık para cezasının ardından serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra 2. defa gözaltına alınan Semra Kuytul tekrar 320 TL para cezası kesilerek serbest bırakıldı. Semra Kuytul, ikinci gözaltının ardından yaptığı açıklamada “Hiçbir suç unsuru bulundurmayan atkımı çıkarmadığım için bir günde ikinci kez gözaltına alındım. Bu kadar baskılanmayı kabul etmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Semra Kuytul’un bir günde iki defa gözaltına alınmasına sosyal medyadan tepki yağdı.

“YENİ DÖNEM SUÇ VE SUÇ ALETLERİ” SERGİLENDİ!

Art arda devam eden hukuksuzluklar sebebiyle Adana Atatürk Parkı’nda basın açıklaması düzenleyen Furkan Gönüllüleri, gerçekleştirdikleri açıklamada yaptıkları meşru faaliyetler esnasında gerçekleşen gözaltıların ve kesilen para cezalarının yasal olmadığını dile getirdiler. Yaptıkları açıklamanın ardından ise hayatımıza eklenen yeni suç (!) aletlerini tanıttılar.

Başkent Ankara’da da Furkan Gönüllülerinin son bir yıldır maruz kaldıkları trajikomik gözaltı ve engellemeler hususunda dikkat çeken bir basın açıklaması düzenlendi ve ‘Yeni İcad Suç Aletleri’ teşhir edildi. Twitterda “Soruyoruz HangisiSuç” etiketi gün boyu gündemde kaldı.

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNDEN GÖKBAYRAKLI KARDEŞLERİNE DESTEK

İstanbul Mihrimah Sultan Camisi’nde “Sabah Namazı Devrimi” organizesinde Doğu Türkistanlı Müslümanlar için buluşan gençler, Doğu Türkistan’daki zulme dikkat çekti. İstanbullu Furkan Gönüllülerinin de iştirak ettiği programda zulme karşı birlik ve beraberlik mesajı verildi. Zalim Çin’in zulmüne maruz kalan Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin durumu hakkında Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (TÜRKİSTANDER) Başkanı, araştırmacı-yazar Burhan Kavuncu ile röportaj gerçekleştirildi.