İftiralara Cevaplar

Alparslan Kuytul Hocaefendi Tarikat, Tasavvuf Ve Zikre Karşıymış, Furkan Vakfı Tasavvuf Düşmanıymış!

Paylaş:

Hocamız kendisine yöneltilen bir soru üzerine tasavvuf hakkındaki düşüncelerini de şöyle dile getirmiştir:

Soru: Sizin hakkınızda tasavvuf düşmanı gibi şeyler söyleniyor. Ne söylemek istersiniz?

“İnternete, sitemize girin-bakın!  Yıllar önce 20-30 saat tasavvuf dersi yapmıştım. Tasavvufun gerekliliğini anlatmıştım. Sahih tasavvufun, Kur’an ve sünnete uygun olan tasavvufun bir benzin olduğunu, gıda olduğunu, gerekli olduğunu saatlerce anlatmıştım.

Tasavvufa karşı olduğumu söyleyen adama ‘tasavvufu tarif et’ deseler tarif edemez. Tasavvuf hakkında 5 dakika konuş deseler 3 dakika konuşamaz. Ben 30 saat tasavvuf dersi yaptığım halde, bana tasavvuf düşmanı diyor. Ben ne diyeyim?

Ama kendisini tasavvufçu olarak isimlendiren bazı çevrelerde; diyelim ki şeyhini adeta ilahlaştıranlar var. “Benim şeyhim her tarafı görür, her şeyi bilir, senin şu anda ne yaptığını biliyor” diyenler var.  Her tarafı gören, her şeyi duyan Allah’tır. Bu sıfat Allah’ın sıfatıdır. Bu tasavvuf değil sapıklıktır. Ben bunu reddediyorum, adam ‘tasavvufu reddetti’ diyor. Ben tasavvufu değil o sapık görüşü reddettim. Bazıları diyor ki; ‘Allah ete kemiğe büründü, benim şeyhim olarak göründü’. Şimdi bunu hangi Müslüman kabul eder? Bunun gibi… Yoksa tasavvufun doğrusunu niye reddedelim? Tasavvuf benzindir, bu benzine ihtiyacımız var. Biz dinin helallerini, haramlarını Fıkıh İlminden; İnanç esaslarını Akaid İlminden öğreniyoruz. Peki, marifetullahı, muhabbetullahı, güzel ahlâkı, nefsi terbiyeyi nerden öğreneceğiz? Nefsin derecelerini, o derecelerde yükselmeyi, bunun usullerini, yöntemlerini hangi ilim dalı bize öğretecek? Buna da bir ilim dalı gerekmez mi? İşte bu da Tasavvuf’tur. Ben bunu kaç defa anlattım. İnadına böyle söylüyorlar. Ben böyle konuşanların bazılarının artık iyi niyetli olduklarına inanmıyorum. Allah’a hesabını verecekler.”

http://www.tvfurkan.com/bursada-sizin-hakkinizda-sia-sempatizani-ve-tasavvuf-dusmani-gibi-seyler-soyleniyor-ne-soylemek-istersiniz_73d85a7c9.html   -30 Mayıs 2015-

Hocamızın Cübbeli Ahmed Hoca Hakkında Sorulan Soruya Verdiği Cevap:

“…Birileri Cübbeli Ahmet Hoca’ya benim ona ‘kâfir’ dediğimi söylemiş. O da; ‘Bana kâfir diyorsa, kendisi kâfir oldu’ diyerek bana ‘kâfir’ dedi. Hâlbuki ben ona ‘kâfir’ demedim, hayatta böyle bir şey ağzımdan çıkmış değil. O anlamadan, araştırmadan hemen böyle konuştu. Fakat o bana kâfir demiş olsa bile ben ona, onun bana yaptığını yapmayacağım.”

http://www.tvfurkan.com/cubbeli-ahmet-hoca-ile-ilgili-medyada-cikan-haberleri-nasil-degerlendiriyorsunuz-bu-haberler-muslumanlara-ve-islama-zarar-vermek-icin-mi-yapiliyor-buna-karsi-tavrimiz-ne-olmali_136fac74c.html

-2 Ocak 2012-

“…Bir söze küfürdür demek; böyle konuşan kâfirdir demek değildir. Çünkü olabilir ki başka bir şey kastetmiştir.”

http://www.tvfurkan.com/istanbulda-konferans-afislerimize-ve-el-ilani-dagitan-kardeslerimize-yapilan-saldirilari-nasil-degerlendiriyorsunuz_d61a36295.html

Bu cevaplara ilaveten; Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi, yıllardır Tasavvuf Dersi yapmaktadır. Furkan Vakfı ve Derneklerinde de hatta internet sitesinde daima gerçek tasavvuf anlatılmaktadır.

Öncelikle tarikatlarda olması gereken itikâf sünnetini, Türkiye’de ihya eden yine Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin öncülüğünde Furkan Vakfı’dır. 10 yılı aşkın bir süredir, Muhterem Hocamız başta olmak üzere tüm kardeşlerimiz camilerde (bayanlar evlerde) itikâfa girerek maneviyatlarını kuvvetlendirmeye ve orada vakitlerini dua, zikir, Kur’an okuma, tevbe ve tefekkür ile geçirmek için gayret etmektedirler.

Vakfımız tarafından kendi maneviyatlarını kontrol etmelerini sağlama amacıyla tüm kardeşlerimize verilen maneviyat muhasebe tablosu bulunmaktadır.

Vakfımız bünyesinde gerçekleştirilen ilmi programlara dâhil edilen; Kur’an Sertifikası, Sabah akşam virdleri, Pazartesi - Perşembe oruçları, Duha, Evvabin ve Teheccüd gibi nafile namazların kılınması da bu konuya ne kadar önem verildiğinin delillerindendir. Bu uygulamalara tüm Furkan talebeleri şahittir.     

Ayrıca merak ettiğiniz diğer konular için www.furkanvakfi.net adresindeki Soru-Cevap arşivine başvurabilirsiniz.

Allah’a Emanet Olunuz.