Ayın Kitabı

Ayın Kitabı

Paylaş:

Ey Müslüman Kardeşler! Sizler, ne bir hayır kuruluşu, ne bir siyasi parti ve ne de sınırlı bazı amaçlar için kurulmuş bir heyetsiniz. Sizler, bu ümmetin kalbinde yer alan ve Kur’an’la insanları selamlayan yeni bir ruh, Allah’ın marifetiyle maddenin karanlık etkisini dağıtan bir nur ve Rasulullah’ın davetini haykıran yüksek bir sedasınız. Gerçekte sizler kendinizi; insanların, taşımaktan çekindiği bu davanın yükünü tek başına taşıyan birileri şeklinde hissetmelisiniz.

Sizlere, “insanları neye davet ediyorsunuz” şeklinde bir soru yöneltildiğinde şöyle cevap verin:

Bizler, Hz. Muhammed’in getirdiği İslam’a davet ediyoruz. İktidar olmak İslam’ın bir gereğidir. Hürriyet ise, onun farzlarından biridir.

Hasan el-Bennâ

 

KELİMELER KAVRAMLAR

 

Düşüncelerimiz, “vehimlerimizin çarpıttığı” kelimelerin tasallutunda. Bunlarla düşünüyor, bunlarla konuşuyoruz. Zanların ve şahsi kanaatlerin hâkim olduğu ortamda hakikatin tanımı da güçleşmektedir. Nasıl bir gerçeği belirleyecek ve kimi, neye, nasıl çağıracaksınız?

Kelime ve kavramlarda anlaşamayan insanlar nasıl düşünür ve neyi konuşurlar? Bu şartlarda muhakkaktır ki, her insan ayrı düşünüp konuşacaktır. Hak ve hakikat “bir” olduğuna göre, bu “bir” e götüren yol üzere olmamızdan daha doğru ne olabilir?

Elinizdeki bu eser; Kur’ani düşünmenin yolu olan kelime ve ıstılahların bir bölümünü oluşturmaktadır. Açıklamalarda, günlük yaşantımızda çok kullanılan kelime ve kavramlar seçilmiş, kitabın tebliğe ağırlık vermesi tercih edilmiştir. Bu baskıda yeni bazı kelime ve kavramlar ilave edilmiş, önceki metin baştan sona gözden geçirilmiştir.

Yusuf KERİMOĞLU