Gündem

Gün Gün Yaşananlar

Paylaş:

1. Gün 30.01.2018 SALI Saat: 05.30

Terörle hiçbir alakası olmayan Furkan Vakfına TEM baskını yapıldı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 24 arkadaşı saat 05.30 civarında özel harekât timleri ile evlerine yapılan operasyonla gözaltına alındı.

Olay sonrasında o gece Hocaefendi’nin arabasının lastiğinin indirildiği görüldü.

Vakfın giriş kapısında oluşturulan güvenlik şeridi ile binaya girişler kapatıldı. Kapının önünde bir TOMA, bir akrep ve bir otobüs çevik kuvvet ekibi beklemeye başladı.

Furkan Vakfı ve Furkan Nesli Dergisi resmî sitesine, Vakfın ve Hocaefendi’nin resmî facebook adreslerine BTK tarafından erişim engeli konuldu.

Hocaefendi’nin gözaltında olduğu Emniyet binasının önünde talebeleri ve sevenleri toplanarak büyük bir kalabalıkla beklemeye başladı.

Şehir dışından gelen Furkan Vakfı mensuplarının şehre girişi engellendi.

Emniyet güçlerinin takviye ekipler getirtmek suretiyle çok yoğun güvenlik tedbirleri aldığı görüldü.

Ara ara emniyet mensupları ile gergin anlar yaşansa da ilk gün olaysız atlatıldı.

Twitter’da #AlparslanKuytulHocamYanındayız etiketi açıldı.

2. Gün 31.01.2018 ÇARŞAMBA

Vakıf binasında arama bitmesine rağmen vakfa giriş engeli devam etti.

Valilik’ten yapılan bir açıklama ile Furkan Vakfının tüm faaliyetlerinin geçici olarak men edildiği bildirildi.

Furkan Vakfı üyelerinin park ve bahçede bile bir arada bulunmalarına, protesto amaçlı olarak basın açıklaması, stand açma, oturma eylemi, açlık grevi vb tüm etkinliklere yasak getirildi.

Gizlilik kararı olan ve vakıf mensuplarına hatta avukatlara bile bilgi verilmeyen operasyon hakkında Emniyet veya savcılık içinden Akit TV ve Milliyet’in içinde bulunduğu bazı basın kuruluşlarına bilgi sızdırıldığı ortaya çıktı. Bu yalan yanlış hatta karalama amaçlı bilgilerden yola çıkarak nerdeyse tüm medya kuruluşlarında Furkan Vakfı ile ilgili haberler çıkmaya başladı.

Semra Kuytul Hocahanım iftira atan yayın kuruluşları ve gizliliği ihlal ederek onlara malzeme verenler hakkında twitter üzerinden savcılığı göreve çağırdı.

3. Gün 01.02.2018 PERŞEMBE

Emniyet önünde bekleyenler sık sık polisin uyarıları ile karşılaşmalarına rağmen bekleyen kalabalığın itidalli davranmasıyla nöbete devam edildi.

Bayan ve erkekler tarafından yapılan canlı yayınlarla bu süreçte yaşanan mağduriyetler anlatıldı.

Furkan Vakfında mescit olarak kullanılan odaya terörle mücadele ekiplerinin postallarıyla girdiklerini gösteren görüntüler Müslüman halkın tepkisine sebep oldu.

4. Gün 02.02.2018 CUMA

Yandaş medya tarafından Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında ortaya atılan “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 7 yıl hapis cezası istendiği şeklindeki haberler Semra Kuytul Hocahanım tarafından yalanlandı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi 20 yıldır halka açık olarak gerçekleştirdiği Cuma tefsir dersini ilk kez bu hafta gerçekleştiremedi.

Tefsir Dersi saatinde İbrahim Güvenmez, Yakup Şahin, Murat Gülnar konuşmacı olarak katıldığı “Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye Destek” konulu forum programı gerçekleştirildi.

5. Gün 03.02.2018 CUMARTESİ

Sosyal medyada Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin gözaltına alınmasına halk twitterda başlatılan #FurkanaZKPzulmü etiketi ile büyük tepki gösterdi.

Avukatı Alparslan Kuytul Hocaefendinin “Terör örgütünü destekleme, propagandasını yapma ve nitelikli dolandırıcılık suçlamalarıyla itham edildiğini açıkladı.

Baskın yapılan kişilerin evleri de temsilcilik denilerek mühürlenmeye başlandı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin eşi Semra Kuytul Hocahanım gece saat 00.25 civarında şüpheli bir kaza geçirdi.

6. Gün 04.02.2018 PAZAR

Eller semaya açık, dillerde dualar ve yaşlı gözlerle bekleyiş devam ediyor…

Bekleyişin 6. gününde Semra Kuytul Hocahanım ve Rumeysa Sarısaçlı Hocahanım Furkan Vakfı operasyonundaki son gelişmeler ile ilgili bir söyleşi programı gerçekleştirdi.

7. Gün 05.02.2018 PAZARTESİ

Rumeysa Sarısaçlı Hocahanım, “Alparslan Kuytul Hocaefendi bu zamana kadar her kime haksızlık yapılmışsa hiçbir zulme ve haksızlığa sessiz kalmamıştır. Tarih zulme sessiz kalan dilsizleri de yazacak” diyerek sessiz kalanlara tepkisini sosyal medya üzerinden duyurdu.

8. Gün 06.02.2018 SALI

Şüpheli kazanın görüntüleri ortaya çıktı ve Semra Kuytul Hocahanım savcılığa dilekçe göndererek konunun araştırılmasını istedi.

Üzerinden 8 gün geçmesine rağmen hiçbir suç unsuru bulamadıkları vakıf binası, akşam vakti ikinci kez kanuna aykırı bir şekilde arandı.

#FreeAlparslanKuytul #ZulümleKalkınmaPartisi isimli etiketler gün boyu Türkiye gündeminden düşmedi!

9. Gün 07.02.2018 ÇARŞAMBA

Semra Kuytul Hocahanım konuyla ilgili attığı tweetlerle vakfın ikinci defa aranmasına yönelik usulsüzlüğe tepki gösterdi.

24 il ve ilçede bulunan vakıf ve dernek binalarının kapılarına mühür vuruldu.

Avukat, “Öne sürecekleri hiçbir belge ya da delil güven arz etmiyor…” diyerek olası bir tuzağa karşı dikkatleri çekti.

“Bir otomobilde Furkan Vakfı’ndan kaçırılan dokümanlar yakalandı” gibi haberler üzerinden algı operasyonları yapıldı. Semra Kuytul Hocahanım bu haberde dergiye doküman denilmesine ve eroin bulmuş gibi yerde sergilenmesine, “Yayında olan bir dergi Vakıf binasından neden ve nasıl kaçırılsın!” diyerek çok sert tepki gösterdi.

 Alparslan Kuytul Hocaefendi’den merak edilen haber geldi. Avukatlarından ertesi sabah saat 08.00 sularında mahkemeye çıkacağı bilgisi alındı.

10. Gün 08.02.2018 PERŞEMBE

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve arkadaşları gözaltı süresinin 10. gününde Adana Adliyesine mahkemeye sevk edildi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’den gelecek hayırlı haberi bekleyen sevenleri yoğun kalabalık ile Adana Adalet Sarayı önünde toplandı. Şimdiye kadar görülmedik bir şekilde güvenlik tedbirlerinin had safhada olduğunun görüldüğü Adliyenin önünde tedirgin bekleyiş uzun sürdü.

Diğer şehirlerden de çağrılmak suretiyle Adliye çevresini adeta her taraftan kuşatarak toplanan binlerce polis, akşama kadar Furkan Vakfı gönüllüleri ile birlikte nöbet tuttu.

Semra Kuytul Hocahanım yaşanan zorlu süreçle ilgili Ahvalnews’e röportaj verdi.

Uzun ve gergin süren bekleyişin ardından gece 23.00 sularında Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 4 arkadaşına tutuklu yargılanma kararı verildiği açıklandı ve cezaevine sevkedildi. Hâkimin bile dosyanın boş olmasına şaşırdığı mahkemeden çıkan bu adaletsiz karar sonucunda twitter’da #AdaletYerleYeksan etiketi Türkiye gündemine oturdu.

Mahkemesi görülen diğer 20 kişi ise denetimli serbestlik ile serbest bırakıldı. Bütün gün kaldırımlarda sorun çıkarmadan bekleyen halk mahkeme sonrası adliyenin önünden yine sorun çıkarmadan ayrıldı.

11. Gün 09.02.2018 CUMA

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve diğer tutuklanan 4 arkadaşından haber alınamadı, nerede tutuldukları bilinmemekle birlikte aileleri ile telefonla dahi görüşmelerine müsaade edilmedi. Ancak akşama doğru Hocaefendi’nin Bolu F Tipi Kapalı Cezaevine diğer arkadaşlarının ise İzmir Ödemiş’e nakledildiği öğrenildi.

Furkan Haber, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin merak edilen savunma metnini yayınladı. Savunma metni halkın vicdanına sunuldu.

Furkan Hareketi Cuma Klasiğini bozmadı ve Hocaefendi’nin 10 yıl önce yaptığı Yusuf Suresi tefsiri canlı olarak yayınlandı. #AlparslanHocamıDinliyorum etiketine binlerce seveni destek verdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin avukatı “Gerekli itirazlarımızı yapacağız” açıklamasında bulundu.

12. Gün 10.02.2018 CUMARTESİ

Tutuklu yargılanan Hocaefendi avukatı ile görüştü; sağlık durumunun ve moralinin iyi olduğu haberi geldi.

Mutat olarak her cumartesi vakıf binamızda gerçekleştirilen bayanlara yönelik tefsir dersi, vakıf binasına giriş yasağı getirilmesi ve resmi sitelere de erişim engeli sebebiyle Semra Kuytul Hocahanım tarafından canlı yayında yapıldı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında tamamen uydurma ve duyanları şaşkına çeviren dolandırıcılık iftirasına karşın mütevazi evinden fotoğraflar paylaşılarak ‘utanmayacak mısınız’ denildi.

SÜREÇ BOYUNCA HERGÜN

Tetikçi haber siteleri her fırsatı değerlendirerek yoğun bir karalama kampanyası sürdürdü.

Soruşturma hakkında netlik kazanmayan bilgiler iftiralar ile takviye edilerek toplum üzerinde yanlış algı oluşturulmaya ve Furkan hareketine leke sürülmeye çalışıldı.

Soğuk hava şartlarına rağmen bekleyen yüzlerce insan gözaltı süreci boyunca gece gündüz Emniyetin önünde kaldırımlarda Hocasını bekledi.

Grubun bekleme esnasında çevreye herhangi bir zarar gelmemesi için gösterdikleri hassasiyet çevredekiler tarafından takdirle karşılandı.

Erkek, kadın, çocuk demeden Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenlerinin gözü yaşlı ve dillerinde dualar ile bekleyişleri gece gündüz aralıksız devam etti.

Bekleyenlerin bekledikleri süre boyunca sürekli Kur’an-ı Kerim okuyup dua ettikleri görüldü.

Her gün Emniyetin önünden yapılan canlı yayınlarla kamuoyu bilgilendirildi.

Vakfın kapısında bekleyen TOMA, bir akrep ve bir otobüs çevik kuvvet ekibi beklemeye devam etti.

Yurtiçi- yurtdışından Furkan Vakfı gönüllülerinden desteğe gelenlerin yanı sıra objektif bakabilen vicdan sahibi halk bu yaşananları kınayarak destek mesajları gönderdi.

Yaşanılan bu zor süreç her gün farklı etiketler ile Türkiye gündemine taşındı.