Kişisel Gelişim

Gündemi Yakalamanın ve İslami Olarak Analiz Etmenin 10 Şartı

Paylaş:

     Furkan Nesli ailesi olarak temel hedefimiz; İslam Medeniyetini diriltme gayesiyle kararlılıkla mücadele eden Öncü Neslin fikir ve ruh dünyasını inşa edecek neşriyatlar yapmak, bu zor ve engellerle dolu yolda aydınlatıcı bir fener olabilmektir. Her ay düzenli olarak çıkardığımız dergimizde bu önemli gayeye hizmet etmekte ve sizlere dinî, fikrî, siyasî içerikli yazılar sunmaktayız.

     Öncü Neslin her ferdi kendisini İslamî ilimler noktasında geliştirmekle beraber yaşadığı dünyayı tanıma, anlama ve ona yön verecek fikirler üretme istidadında olmalıdır. Bunun yansıması olarak da yapılması gereken en önemli şeylerden biri yaşadığı dünyanın ve ülkenin gündemini takip ederek, problemlere ve olaylara İslamî bakış açısı ile çözümler önermek veya eleştiriler getirmektir. Bu yazımızda sizlere, gündemi takip edebilmek için daha doğrusu gündemi yakalayıp ona İslamî bakış açısıyla bakabilmenize katkı sağlayacak 10 şarttan bahsedeceğiz. Bu 10 şartın ilk ikisi temel atmanız için gereklidir. Diğerleri ise gündem konusunda aktif olmanız için gereken şeylerden bazılarıdır.

  1. İşin başı temeli kurmaktır. Bu temel ise gündem de dahil diğer bütün konulara bakış açınızı İslam’ın terbiyesiyle terbiye etmektir. En önemli konu budur: İslamî bakış açısına sahip olmak, olayları Kur’an ve Sünnet perspektifiyle değerlendirmek. Elbette bunun için Kur’an ve Sünnet bilginizin en azından temel düzeyin üzerinde olması, İslamî hareket metodu da dahil siyer konusunda ciddi bir birikim sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun ise en güzel yolu düzenli bir eğitimden geçmektir. Aldığınız temel düzeydeki eğitimin üzerine bir bina yükseltebilmenizin tek bir yolu var: Okumak, okumak, okumak… Yakın geçmişte kendilerini ispat etmiş ve İslam davasına önemli katkılarda bulunmuş yazar ve âlimlerimizi okuyarak işe başlayabilirsiniz. Seyyid Kutub, Mevdudi, Said Havva ile bismillah diyebilirsiniz. Başladıktan sonra “okuyacak ne çok kitap varmış” cümlesini kuracağınızdan eminiz.
  2. İslamî bir temel attıktan sonra Siyaset, Sosyoloji, Psikoloji, Tarih gibi sosyal bilimlerde kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bu saydığımız alanların hepsinde elbette uzman olmak mümkün değildir. Yapılabilecek olan kendi ilgi alanlarınıza göre bazı alanlarda sürekli okuyarak uzmanlaşmaya çalışmak, diğerlerinde ise en azından temel düzeyde okumalar yaparak o alandan da haberdar olmaktır. Mesela öne çıkmış sosyolog ve tarihçilerin kitaplarıyla işe başlayabilirsiniz.
  3. Siyaset bilen insanlarla sohbet ederek sıcak gündemdeki olayları veya geçmişte yaşanan olayları tartışabilirsiniz. Bu olaylara hazırlık aşaması, oluş aşaması ve sonuç aşaması gibi açılardan bakarak bakış açınızı geliştirebilirsiniz.
  4. Zaman içinde tanıyacağız köşe yazarlarından 5 tanesini seçip onları sürekli takip edebilirsiniz. Takip edeceğiniz yazarları belirlerken önemli bir nokta, yazarların farklı görüşlerden olmasıdır. Bu sayede olaylara farklı görüşteki insanların nasıl baktığını anlar ve karşıt argümanları değerlendirerek doğru bir yargıya ulaşabilirsiniz. Ancak her duyduğunuza inanmayın, acele etmeyin ama geç de kalmayın.
  5. Günümüzde televizyondan haber takibi pek kalmasa da yine bazı tartışma programları ve haber bültenleri işinize yarayabilir. Saatleri belli olan bu tartışma programlarını veya akşam haberlerini takip edebilirsiniz.
  6. Sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte birçok yazar, siyaset uzmanı veya aydın, kendi şahsi hesaplarından siyasî analizler yapmaya başladı. Çeşitli sosyal medya hesaplarından bu yazarları takip edebilir; gündemde neler olduğunu, farklı görüşten insanların olaya nasıl baktığını öğrenebilirsiniz.
  7. Amacımız gündeme İslamî bakmak olduğu için gündeme İslamî açıdan ferasetli bir şekilde bakan Müslüman aydın-âlimleri takip edebilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz: Her cumartesi saat 20.00’da canlı yayında yapılan “Gündeme İslamî Bakış” programında Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi takip etmenizdir. Bu programda gündemdeki önemli olaylara İslamî bir bakışın nasıl olması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ardından kendiniz de programda konuşulan olayı araştırabilir daha derin bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.
  8. Bilgisayar veya telefonunuza yükleyip kullanabileceğiniz güzel ve kullanışlı haber veya köşe yazıları programlarından, uygulamalarından istifade edebilirsiniz. Bildirimleri aktif hale getirerek yüklenen haberlerden anında haberdar olabilirsiniz. Bildirime gelen haber, ilginizi çekerse o konuyla ilgili daha detaylı araştırma yapıp gündemi takip edebilirsiniz. Bu konuda da size tavsiyemiz elbette Furkan Haber’dir. Furkan Haber ile gündemdeki haberleri “fark” edersiniz.
  9. Furkan Nesli Dergisinde Türkiye ve Dünya gündemine dair öne çıkan haberleri özenle seçiyoruz ve İslamî açıdan yorumlarla birlikte sizlere sunuyoruz. Her ayki sayımızda o ayın en önemli haberlerini derlediğimiz gündem bölümümüzden de istifade ederek gündemi takip edebilir, İslamî bir bakış açısı kazanabilirsiniz.
  10. Bütün bunları yaptınız diyelim. Gündemdeki olaylara Müslümanca baktınız ve eleştirileriniz, tepkileriniz var. Vicdanınızı yaralayan hususlar var. Şimdi ne yapacaksınız? Elbette onu en gür seda ile dile getireceksiniz. Bunun için ise size gereken şey sağlam bir iman ve sarsılmaz bir cesaret. Fikirlerimizi dile getiremeyeceksek ne diye öğreniyoruz, değil mi ama?

     Gündemi takip ederken istifade edebileceğiniz çok önemli 10 şartı sizler için derledik. Ama bir şey kaldı. Bu şey yok ise gerek gündemi takipte gerekse de başarılı olmaya çalıştığınız diğer konularda hüsrana uğramanız kaçınılmazdır. Merak ettiniz değil mi? O hâlde tek kelime ile hemen söyleyelim: KARARLILIK