Gündem

Haftalar Sonra Cuma Namazı

Paylaş:

 

Corona virüs tedbirleri kapsamında toplu ibadetlerin durdurulmasının ardından 10 hafta sonra ülkenin dört bir tarafında belirlenen cami, mescit, spor sahası ve parklarda ilk Cuma namazı kılındı.

Furkan Gönüllülerinden Çağrı: Camiler Kısmen Değil Tamamen İbadete Açılmalı

Uzun bir aradan sonra camilerin kısmen de olsa açılmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Furkan Gönüllüleri, resmi siteleri furkanvakfi.org’da yayımladıkları basın bildirisinde camilerin tamamen ibadete açılması gerektiğine dikkat çekti. Furkan Gönüllülerinin basın bildirisi şu şekilde:

Furkan Gönüllüleri olarak camilerin kısıtlanması ile ilgili basın bildirisini tüm kamuoyuna bildirmek isteriz. “Camilerimiz kısıtlı olarak değil tamamen ibadete açılmalıdır.”

Virüs salgını tedbirleri sebebiyle uzun zamandır ibadete kapalı olan camilerimizde hamdolsun bugün itibariyle yeniden ibadete başlanılacaktır. Kamuoyunun da bildiği üzere AVM’lerin açılma sürecinden bu yana tedbirler alınsın cuma namazı kılınsın diyerek talep ve tepkimizi dile getiriyorduk. 29 Mayıs Cuma itibariyle alınan bu karar elbette sevindirici olmakla birlikte sürecin seyri dikkate alındığında yeterli olmadığı ortadadır. Camiler öğle ve ikindi namazları için cemaatle namaz kılmaya açılmış Cuma namazı için ise bahçesinde kılınmaz kararı alınmıştır. Yani camiler aslında tam olarak açılmamıştır. Aylardır devam eden virüsle mücadelede normalleşme sürecine girilmesi ile beraber uzun zamandır var olan birçok kısıtlama belirli tedbirler alınarak kaldırıldı. Şu gelinen noktada ülkemiz turizme bile açılma aşamasındadır. Bu kadar normalleşmenin olduğu günlerde camilerde devam eden kısıtlama kabul edilemez.

Seyahat yasakları kalkacak, plajlar, parklar, tören yerleri, restoran ve kafeler, kreşler vb. birçok yer de yeniden halkın kullanımına açılacak.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde normalleşme sürecinde bilhassa tatil zamanının da gelmesiyle camilere kıyasla çok daha kalabalık olan alanların açılmasına rağmen Cuma namazının şehirdeki bazı camilerde ve sadece avluda kılınmasını camilerin sadece iki vakit için açılmasını yeterli bulmuyoruz.

İslami toplumun manevi değerlerini kuvvetlendirmenin yanında ibadet hayatında önemli bir yeri olan cemaatle namazın önemi doğrultusunda diğer alanlarda olduğu gibi camilerde de bir an önce normalleşmeye gidilmesini ve camilerin 5 vakit namaz için kalıcı olarak açılmasını istiyoruz.

Kamuoyuna duyurulur. *

*furkanhaber.net/furkan-gonullulerinden-cagri--camiler-kismen-degil-tamamen-ibadete-acilmali.html