Gündem

İşte Yeni Türkiye!

Paylaş:

 

Ülkemizde giderek artan polis şiddeti her kesimden insanın şahit olduğu ve maruz kaldığı bir durum oldu. Bu durumu gözler önüne sermek için son zamanlarda yaşanan olayları sizlerle paylaşıyoruz.

Ordu’da polisler tarafından “Sokağa çıkma izin saatini aştığı gerekçesiyle” çocuklarının yanında bir babaya kelepçe takılmak istendi.

İstanbul’da polisler çıkan olayı yatıştırmak isteyen Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na tekme atarak darp etmeye çalıştı.

Adana’da yaşı tutmadığı için sokağa çıkma yasağı olan genç polisin ‘dur’ ihtarına uymadığı için kalbinden vurularak öldürüldü.

İstanbul Kadıköy’de dağıtım yapan kuryeye polisin vurması üzerine, vatandaş “Bana vurman doğru mu?” diye sorunca polis, “Ben karar verdiğim için doğru” cevabını verdi.

İstanbul Zeytinburnu’nda sokağa çıkma yasağına uymayan iki çocuk, polisler tarafından yakalanarak darp edildi. Mahalle sakinleri olaya tepki gösterirken, çocuklar kelepçe takılarak gözaltına alındı.

İstanbul Sultanbeyli’de 2 kişi izin belgesi olmadığı iddiasıyla bekçi ve polisler tarafından darp edildi. Polisler; cama ve balkona çıkan vatandaşlara “Çekmeyin...dağılın...” diyerek bağırdı.

Çorlu’da yaşanan olayın tanıklarına göre; polis, evinin bahçesinde oturan aileye ‘eve girin’ diyerek hakaret etmeye başladı. Bunun üzerine karşı taraftaki çocuklardan polislere ‘evimizde oturuyoruz’ şeklinde bir tepki geldi. Bu tepki üzerine başka polis ekiplerinin de çağrılmasıyla kadın- çocuk gözetmeksizin hepsi yaklaşık 15-20 dakika darp edildi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfının 11 Mart-11 Mayıs yaşanan hak ihlalleri raporuna göre ‘Tedbirlere uymadıkları’ gerekçesiyle 61 vatandaş, polis ve bekçi şiddetine, işkence ve kötü muameleye maruz kaldı.

Adana’da Teravih namazı kılan-kılmayan, oradan geçen, polisin orantısız müdahalesinin sebebini merak edip soran, gözaltına alınan yakınının durumunu öğrenmeye gelen 49 Furkan Gönüllüsü, darp edilerek gözaltına alındı.