İftiralara Cevaplar

Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi Hakkında Başlatılan İftira Kampanyasına Furkan Nesli Dergisi’nden Cevap

Paylaş:

Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında başlatılan iftira kampanyasına cevaplar sayfamız da bu ay, Hocamızı ve cemaatimizi “Tekfircilik” ile suçlayanlara cevaplar hazırladık. Hocamız küfrü gerektiren açık bir sapma olmadığı sürece kimse için ‘kâfir’ kelimesini kullanmamış ve böyle bir ithamın ne kadar yanlış olduğunu ve bunun günümüzde Müslümanlar arası kardeşliği bozmak, cemaatler arası savaş çıkarmak için bir proje olduğunu defaatle dile getirmiştir.

                Son yıllarda bir virüs gibi Müslümanlar arasında hızla yayılmaya başlayan, daha doğrusu Müslümanlar arasında fitne çıkarmak isteyen bazı kesimler tarafından başlatılan bu oyun, inşallah Muhterem Hocamız gibi ferasetli hocalar tarafından bozulacak ve yeniden kardeşlik şuuru içerisinde İslam Medeniyetine doğru gidilecektir.

                Hocamızın konuyla ilgili yapmış olduğu dersleri ve sorulan sorulara verdiği cevapları tarihi kronolojiye göre sizler için derledik:

Hocamız, 26 Mart 2012 yılında “İman-Küfür Sınırı” dersinde tekfirciliği bütün boyutları ile ele almış ve 11 bölümden oluşan ve yaklaşık yirmi beş saat süren bu ders vesilesi ile tekfirciliğin zararlarını anlatmıştır.1

İŞTE HOCAMIZIN O DERSTE TEKFİRCİ OLMADIĞIMIZI VE TEKFİRCİLİĞE NEDEN KARŞI OLDUĞUMUZU İFADE ETTİĞİ AÇIKLAMALARI:

                “Neden böyle bir derse ihtiyaç duyuldu? Çünkü şu anda İslam âlemi üzerinde Müslümanların birbirlerini tekfir etmeleri için bir takım plan ve projeler uygulanıyor. Tekfirci bir zihniyet aşılanıyor. Çünkü Müslümanların birbirlerini öldürmelerini ve aralarında savaşın çıkmasını istiyorlar. Bunun en kolay yolu da Müslümanlara birbirlerini tekfir ettirmektir. Bugün tekfir edecek ki yarın onu öldürebilsin. Şayet karşısındakini Müslüman kardeşi olarak görürse ona bir tokat bile vuramaz. Ama onu tekfir eder ve kâfir olarak görürse öldürebilir bile. İşte bu maksatla tekfirci anlayışları yaymaya çalışıyorlar. Mesela bunu daha büyük çaplı Irak’ta da görüyoruz. Irak’ta bir bakıyorsunuz Şii camisinde bir bomba patlıyor, ertesi gün Sünni camisinde bomba patlıyor. Bunu yapanlar gerçekten Şiiler mi Sünniler mi tam olarak bilemeyiz ama buna inandırılmış olan Şiiler ve Sünniler var onlar da yapmış olabilir. Birbirini küfür ile itham eden, kullandığı bir kelimeden dolayı hemen ‘Sen kâfir oldun’ diyen birçok insan var. Bu fikirler nereden kaynaklanıyor derseniz ben bunun kökeninin batı olduğu kanaatindeyim. Bunlar birer proje…”

Tekfirci anlayışa sahip kişiler birkaç sohbetinize katılıp bizim de kendileri gibi bazılarını tekfir etmemizi istiyorlar. Bu anlayışlarının yanlış olduğunu söyleyince de sohbetlerimize artık katılmıyorlar. Bu insanlar hakkında ne dersiniz?2

                “Biz tekfirci değiliz, tekfircilerden de uzağız. Bunu yeni değil, yıllardan beri söylüyoruz.

                Kıymetli kardeşlerim, ben bu soru vesilesiyle bir şeyi açıklayayım. Soruda da ifade edildiği gibi bazı kimseler kasıtlı olarak derslerimize gelip bir takım fikirler yaymaya çalışıyorlar. Bu kimseler gelip; özellikle yaşı 17- 18- 20- 22 civarında olan gençleri etkilemek istiyorlar. Herkese kâfir demesini sağlamaya çalışıyorlar. Bizim böyle bir görüşümüz yok. Askere giden kâfirmiş, polis olan kâfirmiş, partilere oy veren kâfirmiş! Herkes kâfir bir tek onlar Müslüman. Biz bunlardan olmadık, olmayacağız. Böyle bir kimse derslerimize geliyorsa gelmesine gerek yok. Bir şey öğrenmek için geliyorsa gelsin ve bu zehirli fikirleri burada hiç kimseyle de konuşmasın. Soru sorsun öğrensin, kabul ediyorsa devam etsin, etmiyorsa Allah yolunu açık etsin.

                Bütün kardeşlerimiz böyle olanlara dikkat etmelidir. Biri gelecek; herkese kâfir dememizi isteyecek. Böylece bizi; sevilmeyen, dışlanan bir hareket durumuna getirmek istiyorlar. Bunlar samimi değiller. Böyle olanların bazılarını yakinen biliyoruz; bunlar bir yerlerin adamları. Bunlar bir yerlere çalışıyorlar, görevlendirilmişler.”

Tekfircilik, Cemaatler Arası Savaş Çıkarma Projesidir!3

                “Şimdi bu akım hangi amaçla çıkartıldı?

                Bunlar bir cemaat değil ve bu fikirler her tarafta yayılıyor. Siz nerden çıktınız? Mesela Nurcuların tarihi şudur, başlangıcı şudur, faaliyeti şudur. Diğer cemaatler de öyle… Ey tekfirciler! Siz nereden çıktınız? Sizin hocanız kim? Herkesi kâfir görüyorsunuz, siz kimsiniz! Sizi kim destekliyor? Karanlıktır.”

Tekfir İçtihadî Bir Mesele Midir?4

Herkesin içtihat yapma hakkı olmadığı gibi herkesin ona buna kâfir deme hakkı da yok. Çünkü adam bir ayet, bir hadis biliyor ona göre konuşuyor, başka ayetler ve hadisler de var, sen bir şeye göre konuşuyorsun. Hepsini bileceksin ki bütüne uygun konuşacaksın. Yoksa konuştuğun laf buna uyar, öbürüne uymaz. Hepsini bilmeden insan dengeli konuşamaz. O yüzden atalar; “Yarım hoca adamı dinden eder” demişler. Bir şeye göre konuşmak ise insana hata yaptırır. Karar vermek birikimli insanların hakkıdır. Yani şu kâfir midir, değil midir? Bu herkesin işi değildir. Adam daha düne kadar namaz kılmayı bilmez; bugün gelmiş ona buna kâfir diyor. Haddini bil! Kendince ayete göre konuştuğunu zannediyor. Sen ayeti zahiri manasına göre anlıyorsun. İlim adamları bu konuda ne demişler, onlara bir bak; ayetin manasını senin gibi mi anlamışlar? Her şeye bir tecrübe lazım, İslamî ilimlerde de tecrübe lazım. İlimde tecrübe sahibi ve âlimlerin görüşlerini iyi bilen bir insan, ayet ve hadislere dengeli bakar, tecrübeyle bakar ama bu tecrübe yoksa o ayetleri, hadisleri yanlış anlar.

                Ömründe dört tane kitap bitirmeyen adam kalkıp Müslüman kitlelere, cemaatlere, hocalara kâfir diyor. Bir kimse askere gitse, okula gitse, memur olsa kâfir olur diyor. Hâlbuki kendisi de dükkân açmış. Eğer devletin okulunda okumak adamı kâfir yapıyorsa o zaman sen de devletten izin alarak dükkân açıyorsun hatta vergi veriyorsun, kimlik taşıyorsun, ‘ben sana mensubum’ diyorsun. Aynı kafayla o zaman buna da kâfir dememiz gerekmez mi? Kendi içinde çelişkiler var. Kısacası bu gibi meseleler yeni insanların işi değildir. Herkes kendi işine baksın. Sen sana düşeni yap; namazını kıl, zekâtını ver, orucunu tut, İslam’a hizmet et, Müslümanları uyandırmaya çalış, hizmette bir görev al, gel Ümmet-i Muhammed’in ayağa kalkması için birlikte çalışalım. Lütfen ilmî meselelere karışma!”

Oy kullananları tekfir ettiğinizi söylüyorlar. Oy kullanmak konusunda görüşünüz nedir?5

                “Ben hiçbir zaman oy kullananlara kâfir demedim. Tam tersine “kâfir demeyin, böyle konuşmayın” dedim. Evet! Biz oy kullanmıyoruz. Ama diyelim ki birisi filan partiye oy verirsem belki İslam için daha faydalı olur gibi düşünüyor ve buna inanıyor. Şimdi ben bu insanın niyetini hesaba katmak zorundayım. Yıllar evvel şunu dedim; “Bir insan İslam’a hizmet maksadıyla ne yaparsa yapsın kâfir olmaz.” Bir kimsenin niyeti buysa ve yanlışı varsa ona ‘yanlış’ dersiniz, ‘böyle hizmet olmaz’ dersiniz, ‘bu günahtır’ da diyebilirsiniz ama kâfir diyemezsiniz. Çünkü niyetini hesaba katmak zorundasınız. Bunu kaç defa açıkladığım halde hala böyle iftiralar atılıyor…”

  1. https://www.youtube.com/watch?v=UHK9opM01Kg

2.http://www.tvfurkan.com/tekfirci-anlayisa-sahip-bazi-kisiler-birkac-sohbetinize-katilip-bizimde-bazilarini-tekfir-etmemizi-istiyorlar-bu-anlayislarinin-yanlis-oldugunu-soyleyince-de-sohbetlerimize-artik-katilmiyorlar-buinsa_b43edb135.html - Yayın Tarihi: 2 Mart 2013

  1. https://www.youtube.com/watch?v=6GscCGjOo8o - Yayın Tarihi: 23 Ağustos 2013
  2. https://www.youtube.com/watch?v=eGMQ5VBj2Y4 - Yayın Tarihi: 6 Aralık 2013

5.http://www.tvfurkan.com/sizin-oy-kullananlari-tekfir-ettiginizi-soyluyorlar-oy-kullanmak-konusunda-gorusunuz-nedir_561f93d45.html  - Yayın Tarihi: 6 Haziran 2015