Röportajlar

Onun İçin Ne Dediler? -2

Paylaş:

 

“Hakkı Haykıran Adam” röportaj serisi vesilesi ile Alparslan Hoca’nın haksız tutukluluğuna tepki gösterenler, kendisi için şunları söylediler;

30 Ocak’ta yapılan operasyonla birlikte yargılamanın hukuki yapıldığını düşünüyor musunuz?

Ben avukatım ama sürecin tümüyle siyasi olduğunu söylemek için avukat ya da hukukçu olmaya gerek yok. Çok bariz bir şekilde Türk yargısının karakterini yansıtan bir durum bu. Türkiye’de yargının karakteri aslında İskilipli Atıf Hoca’dan bu yana oradan Alparslan Hoca’ya yüz yıldır hiç değişmedi. Yani Türkiye’de siyasi davalar büyük oranda adaletten, hukuktan bağımsız bir şekilde angajmanla yürüyen davalar… Bu dava da zaten iddianamesiyle, tutukluluğuyla, serbest bırakılması sonra tekrar tutukluluğu gibi konularla bariz bir şekilde siyasi bir dava. Bunu herhalde çocuğa sorsanız o da aynı şeyi söyler, bu kadar basit yani.

AV. M. ALİ BAŞARAN

 

30 Ocak’ta yapılan operasyonla birlikte yargılamanın hukuki yapıldığını düşünüyor musunuz?

Yalnızca Alparslan Kuytul Hoca’nın davası üzerinde değil ama bu süreçteki ceza yargılamalarının çok büyük çoğunluğunu ben siyasi olarak görüyorum, hukuka uygun olmadığını değerlendiriyorum.

Alparslan Kuytul’un tahliye edildikten sonra 24 saat geçmeden yeniden tutuklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunlar hukuken değerlendirebilecek konular değil çünkü hukuki değil. Hukuk işleseydi böyle olmazdı. Yani 24 saat içerisinde yeniden tutuklanması gibi garip bir durumla karşılaşmazdık.

AV. LEVENT MAZILIGÜNEY

 

Alparslan Kuytul davasını nasıl okuyorsunuz?

Basın olarak süreci takip ettiğimiz kadar gerçekten bu ortaya atılan iddiaların içinin boş olduğu hissi veriyor. Gerek Furkan Vakfı gerek Alparslan Hoca’nın tamamen hak ve hakikat üzerine bir nesil yetiştirme gayreti içerisinde olduğunu görüyoruz. Üzerine atılı birçok iddia ve suçlama var fakat bunların ispatı anlamında bir şey ortaya konulamadı. Bu da bu sürecin siyasi olduğunun açık bir kanıtı gibi duruyor.

GAZETECİ HASAN ARSLAN