Röportajlar

Onun İçin Ne Dediler? -4

Paylaş:

 

                Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 ay süren haksız tutukluluğunun ardından tahliye edilmesi üzerine, “Onun İçin Ne Dediler?” bölümümüzü kıymetli yazarlarımızın Başyazarımız hakkındaki duygu ve düşüncelerine yer vererek tamamlıyoruz.

                Muhterem Hocamızın bizim üzerimizde çok hakkı vardır. İslam’ı namaz, oruç, zekât gibi ibadetlerden ibaret zanneden bu toplumun milyonlarca gencinden birisiydim. Benim gibilere daima bu dinin bir davası olduğunu, tüm Peygamberlerin davasının/mücadelesinin ortak olduğunu anlattı. Tanıştığımız ilk günden itibaren onda gördüğüm en bariz vasıf Tevhid Davası üzerinde önemle durmasıydı. Aradan uzun yıllar geçtiği halde söyleminde en ufak değişim olmadı. Şartlar ne olursa olsun daima hakkın yanında, zulmün ve zalimin karşısında olmuştur. Cezaevinde iken ailesiyle yaptığı telefon görüşmelerinden birinde geçen şu cümlesi beni çok derinden etkilemişti: “Ben ailemin, sevenlerimin ve talebelerimin yüzünü yere eğecek hiçbir davranışta bulunmadım.”

                Evet, Muhterem Hocam! Biz şahidiz sizin daima dik durduğunuza, bu zorlu süreçte hiç kimsenin konuşmadığı bir zamanda İslam davasının yüz akı olduğunuza… Sizin talebeniz olduğumuzla ne kadar iftihar etsek azdır. Rabbim sizi başımızdan eksik etmesin, bizleri de size layık talebeler eylesin.

 Dr. Murat GÜLNAR

                Kıymetli Alparslan Kuytul Hocamızı uzun yıllardır tanıyorum. Onun hayatıma kattığı anlamı burada anlatabilmem mümkün değil. Öncelikle onun en bariz yönü hatırıma geliyor: Kendisi bize İslam’ın davası olan bir din olduğunu öğretmiştir ve örnek şahsiyetiyle de dava adamı nasıl olur göstermiştir… Bu mühim yönünün yanı sıra insana oldukça değer veren çok iyi bir eğitimcidir. Talebelerinin her yönden gelişmesi için hocalık görevini kaygıyla ve titizlikle yapar… Bu ülkeden Alparslan Hocam gibi bir alimin çıkması ülkemiz adına bir onurdur. İnşallah gerek biz talebeleri gerekse de ülkemizin insanları onun kıymetini biliriz.

Rumeysa SARISAÇLI HOCAHANIM

                Muhterem Hocamızı yaklaşık 20 yıldır tanıyorum. 14 yaşımdan itibaren derslerine katılmayı Allah bana nasip etti. Her zaman onu tanıdığım ve derslerine katıldığım için kendimi şanslı hissettim. Allah Azze ve Celle’ye verdiği nimetlerden dolayı şükrederken Muhterem Hocamızla tanışmayı nasip ettiği için de her zaman şükretmişimdir. Çünkü bir insanın sahip olabileceği güzel şeylerden biri hatta belki de en güzeli her konuda doğruyu yapmaya çalışan ve doğruyu gösteren, her yönüyle örnek olan, samimi, dürüst ve en önemlisi de idealist bir dava adamı ile tanışmasıdır. İlmi geniş bir hocanın talebesi olmasıdır. Bu bir insan için hayatındaki en önemli nimetlerden biridir. Tanıdığım süreçte Muhterem Hocamızda her zaman; ilim, iman, şuur, müthiş bir dava anlayışı ve mücadele ruhuna şahit oldum. Ayrıca istikametinde hiçbir değişim görmedim.

                Öncelikle kendi üzerimdeki daha sonra ümmet üzerindeki haklarından dolayı Muhterem Hocamıza hürmet ediyor, saygı duyuyor, onun gerçekten toplum ve ümmet için çok önemli bir şahsiyet olduğunu düşünüyorum. Allah ondan razı olsun. Rabbim emek ve gayretlerinin semeresini bu dünyada da hedefine ulaştırmakla göstersin.

Esma ARDIÇ HOCAHANIM