Gündem

Alparslan Kuytul Hocaefendi'ye Terör Mahkemesinden Beraat!

Paylaş:
 • Terör örgütü propagandası yapmak suçuyla (!) yargılanan Alparslan Hoca savcının da beraat talebi üzerine terör ile ilgili tüm suçlamalardan beraat etti.
 • Adana Bölge Adliyesinde gerçekleşen mahkemeyi takip etmek için oraya giden Furkan Gönüllüleri beraat kararını tekbirlerle karşıladı.
 • Ardından Alparslan Kuytul Hocaefendi adliye önünde kısa bir konuşma yaptı.
 • Konuşmanın ardından Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi konvoy eşliğinde evine kadar götüren Furkan Gönüllüleri Atatürk Parkında basın açıklaması gerçekleştirdi.
 • Yüzlerce kişinin katıldığı basın açıklamasında halka hitap eden Alparslan Kuytul Hocaefendi, yaşadığı süreçten ve operasyonun arka planından da bahsetti.
 • 6 Kasım Cuma günü Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin katılımıyla 3 yıldır yaşanan sürecin özetlenmesi ve süreçle ilgili merak edilen soruların cevaplanması amacıyla forum programı düzenlendi.
 • Alparslan Kuytul Hoca’nın terör propagandası sebebiyle yargılandığı dosyadan beraat almasının üzerine Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Furkan Gönüllüleri, Alparslan Hoca’nın maruz kaldığı haksız suçlamanın son bulduğunu duyurmak için basın açıklaması gerçekleştirdi.
 • Adıyaman, Konya, Mersin, Şanlıurfa, Gaziantep, Elâzığ, Mardin, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Malatya şehirlerinde yapılan basın açıklamalarında Alparslan Kuytul Hoca'nın tutukluluk sürecine, Furkan Gönüllülerinin süreç boyunca gerçekleştirdiği meşru eylemlere, yapılan hukuksuzluklar ve baskılara değinildi.
 • Ankara ve İstanbul’da yaşayan Furkan Gönüllülerinin basın açıklaması girişimleri ise polis müdahalesi sebebiyle engellendi. Yasal hakları olmasına rağmen basın açıklaması yapmalarına müsaade edilmeyen İstanbullu 40 Furkan Gönüllüsü gözaltına alındı.

 

SOSYAL MESAFE BAHANESİNE TEPKİ!

 • Şu ana kadar 211 Furkan Gönüllüsüne “Sosyal Mesafeyi İhlal” cezası kesildi. Kesilen cezalara tepki göstermek amacıyla Adana- İnönü Meydanı’nda bir araya gelen gönüllüler, yanlarında getirdikleri sosyal mesafeye dikkat ettiklerini ortaya koyan fotoğraflar ile uğradıkları haksızlıkları gözler önüne serdiler. Binlerce lira tutan idari para cezasına yönelik mağduriyetlerini dile getiren gönüllüler, sosyal mesafe kuralına uymalarına rağmen bu cezaların kesildiğini ve haksızlığa karşı yapmış oldukları mücadeleden dolayı yıldırılmaya çalışıldıklarını ifade ettiler. Ayrıca gönüllülerden bazıları, kendilerine sosyal mesafe ihlali olmadığı hâlde birkaç defa farklı ceza geldiğini hatta hiç bulunmadığı bir ortamda bulunmuş gibi gösterilerek kendilerine sosyal mesafe ihlali gerekçesiyle 180 TL ceza geldiğini ifade ettiler.

 

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNİN ERTELENEN MAHKEMELERİ

 • 22 Nisan 2017 tarihli olay sonrası Alparslan Kuytul Hocaefendi ve beraberindeki 92 Furkan Gönüllüsüne açılan dava yaklaşık 3 yıldır ertelenmekte. Davanın son olarak Adana Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 10’uncu duruşması da 4 Aralık’a Mahkeme sonrası basın açıklaması gerçekleştiren Furkan Gönüllüleri, 22 Nisan’da yaşanan olaydaki zulme değinirken yargı zulmüne maruz kaldıklarını da dile getirdiler: “Maalesef bugün mahkemeler ve hâkimler, vicdanlarıyla talimatlar arasında kalmışlardır” diyerek mahkemelerin baskı altında yürüdüğünü söylediler. Açıklamalarında geri adım atmayacaklarını da belirten gönüllüler: “Her fırsatta İslam dininin en temel hakikati olan Tevhid gerçeğini anlatmaya, ‘Allah’ın dünyasında Allah’ın dediği olsun’ demeye devam edeceğiz. Kim olursa olsun mazlumun yanında, zalimin karşısında olmaya, hep birlikte daha yaşanılabilir bir ülke için Tevhid, Adalet, Hürriyet ve Medeniyet demeye devam edeceğiz” dediler.
 • Atatürk Parkı'nda düzenledikleri kitap okuma etkinliği sonrası anayasal hakları olan basın açıklaması ve yürüyüş gerçekleştirdikleri sebebiyle haklarında dava açılan 44 Furkan Gönüllüsü hâkim karşısına çıktı. Adana 25. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşma, hâkimin mütalaa için savcıya süre vermesi nedeniyle 18 Aralık gününe ertelendi.
 • Furkan Gönüllüleri, Alparslan Hoca’nın tutukluluk sürecinde başlattıkları Özgürlük Yürüyüşleri sebebiyle yargılanmaya devam ediyor. Gebzeli 8 Furkan Gönüllüsü Alparslan Kuytul Hoca’nın tutuklu yargılandığı zamanda gerçekleştirdikleri Özgürlük Yürüyüşü sebebiyle hâkim karşısına çıktı. Duruşma 9 Şubat 2021 tarihine ertelendi.
 • Furkan Gönüllülerine, 2 yıl önce İstanbul’da gerçekleştirdikleri “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” ve “Öncü Nesil Hocasının Yanında” yazılı atkılarıyla gerçekleştirdikleri yürüyüş sebebiyle mahkeme açılmıştı. İstanbul 43’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde 3’üncü duruşması gerçekleşen mahkemede 57 sanığın ifadesi olaydan 16 ay sonra ilk kez dinlendi. Dosyayı inceleyen hâkim, eksik ifadelerin bulunması sebebiyle bir sonraki duruşmayı 23 Mart 2021 tarihine erteledi.
 • Geçen yıl Kasım ayında Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda basın açıklaması yaptıkları gerekçesiyle Ankara 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan 20 Furkan Gönüllüsü, anayasal hak olan basın açıklamasının ardından olay yerinden ayrılmak istemiş fakat polisin vatandaşlara yönelik “Atkısını çıkarmayanı buradan göndermeyeceğiz” tehditleri ile karşılaşmışlardı. Ankara’daki duruşmada da sonuç değişmedi. Hâkim, duruşmayı erteleyerek 19 Ocak tarihine gün verdi.
 • Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesinde 4’üncüsü görülen duruşmada 21 Furkan Gönüllüsü yargılandı. Hâkim 17 Kasım’a tarih verdi.
 • Adana 34. Asliye Ceza Mahkemesinde gerçekleşen davada, pankartla fotoğraf çekmeleri sebebiyle 18 Furkan Gönüllüsünün yargılandığı mahkemenin 3. duruşması görüldü. Mahkeme savcının mütalaasını vermesi için 26 Mart 2021 tarihine ertelendi.
 • Eşcinselliği meşru gösteren İstanbul Sözleşmesi hakkında Emniyetin kendilerine tahsis ettiği alanda yaptıkları basın açıklaması sebebiyle yargı karşısına çıkan Semra Kuytul Hocahanım’ın da aralarında bulunduğu 44 Furkan Gönüllüsü, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenledikleri gerekçesiyle hâkim karşısına çıktı. Mahkeme eksik sanık olduğu gerekçesiyle 23 Mart tarihine ertelendi. Mahkeme sonrası Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin de katılımıyla basın açıklaması gerçekleştiren Furkan Gönüllüleri, açıklamada yasal hakları olduğu hâlde, haklarında basın açıklaması yapmak sebebiyle açılan mahkemeye tepki gösterdi. “Burada asıl suçu, anayasayı ihlal edenler, keyfi uygulamalarla insanları mağdur edenler işlemektedir” diyen Furkan Gönüllüleri, 30 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen operasyon sonrasında kapatılan Furkan Vakfına da değindi. Daha sonra Alparslan Kuytul Hocaefendi, Furkan Vakfının 1000 günü aşkındır faaliyetlerinin engellenmesiyle alakalı kamuoyuna ve halka hitap ederek açıklamalarda bulundu.
 • Takvim Gazetesi'nin çeşitli zamanlarda Alparslan Hoca’nın şahsına yönelik yaptığı hakaretlerin ardından açılan davanın 5’inci duruşması Adana’da görüldü. Hâkim, mahkemenin 23 Şubat tarihine ertelenmesine karar verdi.

 

ADALET İSTEMİYLE YARGILANAN ÇOCUKLAR

 • Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluluğu sürecinde adalet istedikleri için mahkemelik olan Furkan Gönüllüsü çocuklar hakkında açılan davalar görülmeye devam ediyor. Adana’da Alparslan Hoca’ya destek olmak amacıyla adliye önünde mahkeme sonucunu bekledikleri ve polise karşı herhangi bir mukavemet göstermedikleri hâlde haklarında dava açılarak hâkim karşısına çıkarılan 3 çocuğun mahkemesi 8 Eylül’e
 • Antep’te Furkan Gönüllüsü 10 çocuk Özgürlük Yürüyüşüne katıldıkları için haklarında dava açılmıştı. Atkı ile yaptıkları yürüyüşün 2911 sayılı kanuna aykırı olduğu iddia edilerek açılan davada, 12 yaşından küçük 2 çocuk için 'ek kovuşturmaya' yer olmadığı bildirilmişti. Aynı suçlamadan Gaziantep 28’inci Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan 16 kişinin ise 8’inci duruşması gerçekleşmişti. Gaziantep 3’üncü Çocuk Mahkemesinde yargılanan 10 Furkan Gönüllüsü çocuğun mahkemesinde, hâkimin büyüklerin dosyasının akıbetine bakmak ve yeni evraklar istemek üzere müzekkere yazmasıyla 4 Şubat’a ertelenmesine karar verildi.
 • 3 Kasım 2019 tarihinde “Süleymancılar” olarak tanınan camianın yıkılan Kur’an kursu için düzenlenen basın açıklamasına katılan 1 Furkan Gönüllüsü çocuğun Antep 2’nci Çocuk Mahkemesinde görülen davası karar verilmek üzere 12 Kasım 2021 tarihine ertelendi. Olay esnasında polisin orantısız muamelesine maruz kalarak gözaltına alınan 31 kişi hakkında ise herhangi bir mahkemenin açılmadığı biliniyor.
 • Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 18 Kasım 2019 tarihinde görülen mahkemesinde adliye önünde beklediği gerekçesiyle yargılanan 1 Furkan Gönüllüsü çocuk, kanuna aykırı gösteri yürüyüşüne katılmakla suçlanmıştı. Adana 2’inci Çocuk Mahkemesinde görülen davanın 3’üncü duruşmasında, tanıkların olayları tam hatırlamadığı beyanı üzerine 10 Aralık tarihine erteleme kararı alındı.

 

ALPARSLAN HOCA’NIN MAHKEMESİNDE BİR SKANDAL DAHA!

 • Alparslan Hoca’ya, kendisine ait olmayan bir konuşma sebebiyle “Atatürk’e hakaret” iddiasıyla açılan davada Alparslan Hoca'dan o konuşmayı kendisinin yapmadığını ispat etmesi isteniyor! Konuşmayı yapan kişinin video kaydı bulunmasına rağmen mahkemede böyle bir skandal yaşandı! Mahkemenin farklı amaçları olduğunu belirten Alparslan Hoca, birtakım güçlerin bazı kişileri tehdit ederek muhbirlik teklif ettiğini belirtti.

 

FURKAN GÖNÜLLÜLERİ YARALARI SARMAYA ÇALIŞIYOR

 • Furkan Gönüllüleri, İzmir’de meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremin ilk anından beri depremzedelere yönelik yardımlarını devam ettiriyor. Depremin ardından bölgede rutin bir şekilde sıcak yemek dağıtımı yapan gönüllüler, yaptıkları kebap ikramı; battaniye, çorba, lokma dağıtımıyla depremzedelerin ihtiyacını gidermeye çalışırken aynı zamanda depremzedelere psikolojik olarak da destek olmaya çalışıyor.