Gündem

Furkan Gönüllüleri Camiye Yapılan Baskında Neler Yaşadı?

Paylaş:

Sadece itikaf ibadetini ihya etmek isterken 3 Mayıs günü başlayan cami baskını sonrasında gözaltı, darp, hakaret ve küfürlerin olduğu 4 günlük bir süreç geçiren Furkan Gönüllülerinin yaşadıkları şu şekilde:

  • Gaziantep’te polis Furkan Gönüllülerinin itikafa girdiği camiye postalları ile girerek ve caminin içinde biber gazı ile müdahalede bulunarak itikafa engel oldu. Furkan Gönüllüleri darp, küfür ve hakarete uğrayarak polis araçlarına bindirildi.

 

  • Adana’da polis birçok caminin civarını abluka altına aldı. İtikafa girilen camilerde Kur’an okunurken elektrikler kesildi. Bazı camilerde namaz vakitlerinde cami kapatıldı, açılmadı. Bir camide ise imam itikaftakilerin üzerine kapıyı kilitledi. İçerdekilere su-yemek verilmedi.

 

  • Saat 02:00 sularında birçok şehirde emniyet 22 camiye eş zamanlı baskın düzenledi. Polis baskın esnasında bir kişiyi caminin balkonundan atmaya kalkıştı. Alparslan Kuytul Hocaefendi, 14 yaşındaki oğlu, 30’a yakın çocuk ve yaklaşık 450-500 Furkan Gönüllüsü gözaltına alındı.

 

  • Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye destek olmak isteyen sevenleri evinin önünde beklemek istediler fakat polisler onları orantısız güç kullanarak gözaltına aldı. Savunmasız bir vatandaş darp edilip yere yatırıldı ve ters kelepçe takıldı.

 

  • Gece gözaltına alınan Furkan Gönüllülerinden bir kısmı sabaha kadar Adana Emniyetinin otoparkında araçların içinde bekletildi. Havasızlıktan fenalaşan Furkan Gönüllülerinin araçtan inmelerine, abdest almalarına ve namaz kılmalarına müsaade edilmedi.

 

  • Pandemi bahanesiyle camilere eş zamanlı baskın yapan polisler 30 kişilik araçlara 50 kişiyi bir arada bindirler. Emniyetin önünde saatlerce araçlarda beklettiler.

 

  • Türkiye’ye gelen bir turisti camide itikafa girdiği için gözaltına aldılar. Alparslan Kuytul Hocaefendi ile birlikte alınanların telefonuna el koydular ve araçta darp ettiler.

 

  • Alparslan Kuytul Hocaefendi ve gözaltında bulananlar hakkında yakınlarına bilgi verilmedi. Avukatlar Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gönüllüleri ile görüştürülmedi. Bir avukat kimliğini göstermesine rağmen darp edilerek gözaltına alındı.

 

  • Furkan Gönüllüleri 4 gün boyunca emniyet ve adliye önünde Alparslan Hoca’yı beklediler. Bekleme esnasında sürekli olarak jammer ile telefon sinyalleri kesildi. Alparslan Hoca’dan haber alınamaması üzerine “Emniyet Ses Ver Hocamız Nerede?” sloganı atan Furkan Gönüllülerine polis müdahalede bulundu ve arbede yaşandı.

 

  • Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 3 Furkan Gönüllüsü mahkemeye sevk edildiler. Adliye önünde bekleyen Furkan Gönüllüleri Alparslan Hoca’ya ve kardeşlerine sloganlarla destek oldular. Daha sonra Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 3 Furkan Gönüllüsü serbest bırakıldı.