Gündem Özel

Furkan Gönüllülerinin Mahkemeleri Devam Ediyor

Paylaş:

Türkiye ve dünya gündeminde yaşananları Kur’an ve Sünnet penceresinden değerlendirirken olayları açık bir dille yorumlayan ve fikirlerini cesur bir şekilde dile getiren Alparslan Kuytul Hocaefendi, İslam düşmanlarının kendisini susturmak istemeleri sonucunda hapse girmişti. Bu süreçte kendisinin cezaevinden çıkması için talebeleri ve sevenleri farkındalık oluşturmak adına çeşitli alanlarda faaliyetler gerçekleştirmişler fakat her seferinde emniyet güçlerinin engellemesiyle karşılaşmışlardı. Bu nedenle de Furkan Gönüllülerine birçok kez mahkeme açılmıştı. Bu mahkemeler hâlâ görülmeye devam ederken yaşanan bu zulüm de hafızalarda tazeliğini koruyor. Devam eden mahkemelerin sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz…

SKANDAL MAHKEMEDEN BERAAT

Başkasının yaptığı konuşmadan dolayı Atatürk’e hakaret davası açılan ve İstanbul Adli Tıpa giderek ses kaydı örneği veren Alparslan Hoca son olarak gerçekleşen mahkemeden beraat etti. Mahkeme çıkışı Furkan Gönüllüleri 1,5 yıldır devam eden skandal mahkemenin 5. duruşmasının ardından Adana İnönü Parkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Hâkimin “Yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması” maddesinden beraat verdiği öğrenildi.

Bu konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya verdiği cevapta hâkimin talimat alarak hareket ettiğini bundan dolayı dosyanın bu kadar uzadığını söyleyen Alparslan Hoca devamında şunları söyledi: “Konuşanın kim olduğu açıkça belli olduğu halde adını bana söyletmek istedikleri için bu mahkemeyi açtılar. Ben kendime muhbir dedirtmem. Kimsenin ismini söylemedim, söylemeyeceğim! Hâkim bey beraat vermiş. Beraatlar beş çeşittir. CMK 223’ün A bendinde: “Yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması (suçun unsurlarının oluşmaması)” şeklinde bir beraat çeşidi var. Suçun unsurları oluşmazsa A maddesinden beraat verilir. B maddesinde: “Yüklenen suçun sanık tarafından işlenmediğinin sabit olması” şeklinde bir beraat çeşidi var. E maddesinde: “Yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması” şeklinde bir beraat çeşidi var. Yani o suçun kişi tarafından işlendiği sabit olmamışsa beraat verilebilir ama bu maddede suçun kişi tarafından işlenmiş olma ihtimali ortadan kalkmıyor. Diğer bir ifadeyle delil yetersizliğinden beraat veriliyor. Bana B maddesinden beraat verilmesi gerekiyordu aslında. Ama hâkim E maddesinden beraat verdi. Hâlbuki delil yetersizliğinden değil, suçun unsurları oluşmadığından beraat vermesi gerekirdi. Adli Tıp da aynı talimatı aldığı için raporu eksi dörtten vermesi gerekirken eksi ikiden verdi. Eksi dört olsaydı, kesinlikle bu kişi farklı kişidir şeklinde rapor vermiş olacaktı. Beni uğraştırdılar, sonunda da bu kadarını yaptılar. Bu dünyada adalet zaten bırakmadılar. Onun için bu gayet normal. Zaten hâkim talimata göre davranmayan yiğit bir adam olsaydı, videoyu ilk gördüğü anda “bu kişi o kişi değil” derdi, direkt beraat verirdi ve mahkeme açılmazdı ama onu yapacak adam olmadığını gösterdi. Kendileri bilir. Kıyamet günü görüşeceğiz!”

FURKAN VAKFI DAVASINDA ERTELEME

Kurulduğu günden bu yana öncü bir nesil yetiştirmek amacıyla hayırlı hizmetlerde bulunan Furkan Vakfı, yaklaşık 42 aydır kilitli halde. Kayyum atanan Furkan Vakfının kapatılması ve Ali Alagöz başkanlığındaki yönetimin görevden alınması hakkında açılan mahkeme ise 25 Kasım 2021 tarihine ertelendi. Furkan Gönüllüleri bu karara tepki göstermek adına görülen mahkeme sebebiyle Adana Adliyesi yanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNİN MAHKEMESİNE ERTELEME!

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin cezaevinde bulunduğu süreçte başlatılan “Özgürlük Yürüyüşleri” üzerinden açılan davalar görülmeye devam ediyor. Kozan 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dosya, “Özgürlük Yürüyüşü” gerçekleştiren vatandaşlara destek vermek amacıyla düzenlenen basın açıklaması sebebiyle açılmıştı. 5 polisin şikâyetçi olduğu, 9 kişinin yargılandığı davanın görülen 3’üncü duruşması, 1 müşteki polisin gelememesi sebebiyle 4 Kasım’a ertelendi. Furkan Gönüllüleri aynı sebepten dolayı açılan birçok mahkemeden beraat aldığı halde bu mahkeme gibi bazı mahkemelerin kasten uzatılıyor olması tepkilere neden oldu.

Gaziantep 2’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dosya, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme” iddiasıyla başlatılmıştı. 1 kişinin yargılandığı davada savcı beraat yönünde mütalaa vermesine rağmen hâkim dosyayı 14 Ekim’e erteledi.

“Özgürlük Yürüyüşü” gerçekleştirdiği gerekçesiyle 1 Furkan Gönüllüsü çocuk hakkında açılan davanın 3’üncü celsesi 29 Haziran Salı günü Gaziantep 1’inci Çocuk Mahkemesinde görülmüş ve mahkeme 9 Temmuz’a ertelenmişti. Dosya “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” gerekçesiyle açılmıştı. 9 Temmuz’da 4’üncü celsesi görülen mahkeme beraatla sonuçlandı.

SİİRT EMNİYETİNDEN BASIN AÇIKLAMASINA ENGEL!

Furkan Gönüllüleri, 1 Furkan Gönüllüsüne “Sosyal medya paylaşımları” sebebiyle açılan ve 23 Haziran’da 3’üncü celsesi görülen davayı kınamak için basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Siirt Kent meydanında yapmak istedikleri açıklama, polis engeline takıldı. Anayasal hak olan “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” ilkesine rağmen grubun dağılmasını isteyen ekipler gerginliğe sebep oldu. Grup, basın açıklaması yapmadan alandan ayrılmak zorunda kaldı.