Derleme

Kulluğunu Unutanların Geldiği Nokta

Paylaş:

Allah’a ibadet yapmak maksadıyla yaratılan insanoğlu, bu maksattan sapınca nefsine ve şeytana teslim oldu. Böyle insanların insanlık dışı halleri tarih boyunca da görüldü. Yaşadığımız dönemde ise insanoğlunun bu halinin dozu daha da arttı. Allah Azze ve Celle’nin vermiş olduğu vazifeyi unutup şeytana teslim olanların, insanlığın tiksindiği noktaya geldikleri aşağıdaki örneklerden anlaşılabilir:

  1. ABD'de yaşayan bir adam, Instagram'da açtığı hesapla her gün çiğ et yiyerek ne kadar hayatta kalabileceğini ölçmeye başladı. 'Bakterilerden ölene kadar her gün Whole Foods süpermarketinden aldığı çiğ etleri yiyeceğini' söyleyen adam, bu deneyi yapmaktaki amacını '5 gün mü yoksa 500 yıl mı yaşayacağımı görmek' ifadeleriyle açıkladı. İsmini açıklamayan ve Instagram hesabını da 'Çiğ et deneyi' ismiyle açan adam, 22 Kasım 2021 tarihinden itibaren görüntülerini paylaşıyor. Deneyinin 76. gününde olan adam, domuz pastırmasından çiğ balık ve tavuk göğsüne kadar çiğ olan her türlü eti yediğini söyledi ve şu notu paylaştı: “76. gün - parçalanmış inek eti ve koyun sütü. Düşük maliyeti, bir kiloyu 4 dakika gibi bir sürede tüketme, 800 kalorilik ineği ve mükemmel bir şekilde sindirme kolaylığı nedeniyle kıyma en sevdiğim yemek haline geldi.”
  2. ABD, Houston'da, 2017’de 5,8 metre tırnak uzunluğuyla ‘dünyanın en uzun tırnaklarına’ sahip olarak Guinness Dünya Rekorlarına giren Ayanna Williams, 7,33 metre uzunluktayken tırnaklarını kesti. Williams, tırnaklarını kesmeden önce iki şişeden fazla oje kullandığını ve manikürünün 20 saat sürdüğünü belirtirken, "Tırnaklarım olsun veya olmasın, ben yine de kraliçe olacağım" dedi. Dünyanın en uzun tırnaklarına sahip kişi olan Ayanna Williams, yaklaşık 30 yıl sonra onları kesmeye karar verdi. Tırnakları sebebiyle bulaşık yıkama ve yatağa çarşaf serme gibi bazı aktiviteleri yapamadığını belirten Williams, "Tırnaklarım beni yapmaz, ben tırnaklarımı yaparım" dedi.
  3. İran'ın güneyindeki Fars eyaletindeki Dejgah köyünde yaşayan Amou Jaji isimli bir adam kendisine kötü şans getireceğini ve öleceğini düşündüğü için 67 yıldır banyo yapmıyor. Banyo yapmanın kendisini öldüreceğine ikna olarak su ve sabundan vazgeçtiğini dile getiren Amou Jaji, yol kenarında bulduğu hayvan ölüleriyle besleniyor ve yağmur sularının oluşturduğu birikintileri içme suyu olarak kullanıyor. Alışılmadık yaşam tarzı seçimleri nedeniyle arkadaş bulmakta zorlandığını ifade eden Jaji, insanlardan kendisini soyutladığı bir yaşam sürdürüyor. Yalnız bir yaşam tarzına yönelmesine rağmen, Jaji, yaşam tarzına olan bağlılığından etkilendikleri için köylülerin ona yaşamak için bir kulübe inşa ettiklerini öğrenince buraya taşınmaya karar verdi. Kulübe yaşamından öncesinde ise Jaji, yerin altında bulunan kendisine özel olarak inşa ettiği bir delikte yaşamayı tercih ediyordu.
  4. Kanadalı bu genç adam ise Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için hiç denenmemiş bir yöntem buldu. Bir buçuk saat içinde vücuduna 1.000 tane iğne batırarak kaktüs adam olma rekorunu kırdı.
  5. Lucky Diamond Rich adıyla anılan Gregory Paul McLaren (1971 doğumlu) Yeni Zelandalı bir performans sanatçısı, sokak sanatçısı ve tek tekerlekli sirk bisikletinde kılıç yutma ve hokkabazlık içeren uluslararası sanat festivali sanatçısıdır. Bununla birlikte, en çok Guinness Dünya Rekoru'nu, daha önce İngiliz Tom Leppard'ın elinde bulunan "dünyanın en dövmeli insanı" olarak tutmasıyla tanınır. Rich'in göz kapaklarının içi, ağzı, kulakları ve sünnet derisi de dâhil olmak üzere tüm vücudunu kaplayan dövmeleri var. %100 dövmeli olarak 2006'dan beri sertifikalı rekoru elinde tutuyor. Lucky Diamond Rich hayatının 1000 saatini dövme yaptırarak geçirdi. Diamond'un göz kapakları, ayak parmakları arasındaki deri hatta diş etleri de dâhil olmak üzere tüm vücudu dövmeyle kaplı.
  6. Bir katılımcı Celal Şengör'e "Kendi dışkınızı hiç yediniz mi?" diye sorunca "Yedim. Özellikle insan dışkısı acıydı" şeklinde cevap verdi. İsviçre’de doktora yaptığı yerde otlayan ineklerin ve dağ keçilerinin de dışkılarının tadına baktığını da belirten Şengör, “Özellikle insan dışkısı acıydı. Ötekiler de tatlıydı ama insanınki kadar acı değildi. Bu bir merak meselesidir, merak eden her şeyi dener” ifadeleri ile herkesi şaşırttı.
  7. Çin'de 'Seaside Girl Little Seven' adıyla bilinen blogger'ın popülerlik uğruna yaptıkları 'bu kadarına da pes' dedirtti. Deniz ürünleri yediği videolarıyla popülerlik kazanan Çinli kadın, son paylaşımında ahtapotu canlı canlı yemeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Çünkü ahtapot kendini savunmak amacıyla genç kadının yüzüne yapıştı. Acı içinde yüzüne yapışan ahtapottan kurtulan blogger, o anları saniye saniye kayıt altına aldı. 50 saniyelik video, Çin'in popüler kısa video platformu Kuaishou'da paylaşıldı.
  8. Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai, dünyanın en yüksek binası, en büyük alışveriş merkezi, altın hamburgeri, en büyük yüzüğü gibi rekorlarla sık sık gündeme geliyor. En son Dubai’de dünyanın en lüks tuvaleti tanıtıldı. Hong Kong’lu bir şirketin hazırladığı altın klozet, tam 40.815 elmas taneciğiyle bezeli. Bu elmasların toplamı 334 karata denk geliyor. Elmaslar, klozetin kurşun geçirmez kapağının içine yerleştirildi. 1.3 milyon dolarlık klozet, ‘Dünyanın en lüks tuvaleti’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Klozetin tanıtımına Uzakdoğulu güzellik kraliçeleri katıldı. Klozet, bir süre Dubai’de sergilendikten sonra dünyayı dolaşacak. Satılacak olan klozetin kullanılıp kullanılmayacağı kişinin isteğine bırakılacak. Klozet için sosyal medyada “Utanç verici bir görgüsüzlük” yorumları yapıldı. En zengin 26 kişi, 7.7 milyarlık dünya nüfusunun yarısından daha zengin...